|
|
|
Vesti |
|
SADRŽAJ
|
26.sednica
Predsedništva |
Junske vesti |
HEMINS 2011 |
Seminar u Brzeći |
Gosti iz Slovenije |
Delegat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
U
LESKOVCU OBELEŽEN MEĐUNARODNI DAN RADA |
|
Savez samostalnih sindikata Srbije je 1. maja, pod sloganom NAŠ JE STAV POŠTUJTE USTAV, obeležio Međunarodni dan rada skupom ispred fabrike “Jura” u Leskovcu. Ovom sindikalnom skupu prisustvovali su i članovi Sindikata hemije i nemetala.
Menadžmentu te južnokorejske kompanije, koja je postala sinonim za kršenje radničkih i sindikalnih prava, simbolično je na kapiji ostavljen Ustav i Zakon o radu. Tim gestom je poručeno menadžmentu te fabrike da prouči najviši pravni akt države u kojoj posluje i Zakon koji reguliše prava i obaveze zaposlenih i poslodavaca.
SSSS je poručio radnicima Jure da nisu sami, da je najveća sindikalna centrala uz njih i da će se, snažno i organizovano, svim pravnim i drugim sredstvima, boriti protiv eksploatacije i diskriminacije.
Nakon okupljanja na gradskom trgu, više od 1.500 članova iz cele Srbije, uputilo se ispred fabrike Jura, gde je održana centralna manifestacija.
Predsednik SSSS Ljubisav Orbović rekao je da se, za razliku od prethodnih godina, kada smo Prvi maj obeležavali u Beogradu, sada Leskovac sam kandidovao za mesto okupljanja.
Sve veći stepen bahatosti i neodgovornog ponašanja pojedinih stranih poslodavca prema radnicima i predstavnivima sindikata, svedoči o divljem kapitalizmu koji je zavladao ovim prostorima i od srpskog radnika napravio roba koji nema nikakva prava.
“Zato smo došli ovde da kažemo da ne mogu našim kolegama da rade šta hoće, da sprovode mobing, zabranjuju sindikalno organizovanje, već da moraju da poštuju zemlju u koju su došli i njene zakone”,istakao je Orbović.
Prema njegovim rečima, i u drugim fabrikama, u Rači i Nišu, radnici imaju puno problema sa poslodavcem, uz to radeći po 12 sati dnevno, bez nadoknade.
To je sada, nažalost, postala mustra drugim poslodavcima da se ponašaju slično, pa čak i neki u javnom sektoru pokušavaju da imitiraju Juru.
Na skupu je poručeno radnicima da će, gde god bude bilo potrebno u Srbiji, SSSS biti tamo, kako bi ih podržao i zaštitio.
|
LJUBIŠA NESTOROVIĆ DO 2025. GODINE PREDVODI SINDIKAT HEMIJE |
Ljubiša Nestorović će i u narednom mandatnom periodu predvoditi Samostalni sindikat hemije i nemetala Srbije.
Tako su, jednoglasno, odlučili delegati Petog kongresa tog sindikata, koji je održan 5. juna u Kladovu.
Tokom obraćanja, Nestorović je istakao da su, od ukupnog broja zaposlenih u delatnosti hemije i nemetala Srbije, tri četvrtine članovi tog sindikata, dok je kod poslodavaca kroz zaključene kolektivne ugovore obuhvaćeno više od 80 odsto zaposlenih u ovoj delatnosti.
Prema njegovim rečima, Sindikat hemije će, „kao i do sada, inicirati i učestvovati u svim protestnim aktivnostima koje bude organizovao SSSS“. „Takve akcije će biti neophodne ukoliko se ostvare najave donošenja novog zakona o radu, kojim se derogiraju prava radnika i poništava ono dobro što smo ugradili u taj zakon“.
„U narednom periodu je neophodno da utvrdimo koncept razvoja SSSS, te da sa 16. Kongresom definitivno razrešimo sva otvorena pitanja, poput usvajanja novog Statuta, koji će jasno i precizno definisati organizovanost SSSS, jasnog i preciznog definisanja uslova formiranja i nadležnosti organa SSS na teritoriji, rešavanja pitanja finansiranja SSSS i njegovih organa na teritoriji i definisanja uslova formiranja granskih sindikata i njihovo ukrupnjavanje“, zaključio je Nestorović.
Za mandatni period 2020-2025. izabrani su
novi članovi Republičkog odbora
i
Predsedništva
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
Za članove Veća SSSS izabrani su: Ljubiša Nestorović,
Goran Milenković,
Jasmina
Tadić i Saša
Surdulović.
Na izbornoj skupštini Pokrajinskog odbora Vojvodine za 2020-2025. god. za hemiju i nemetale za predsednika je izabran Veljko Vajagić.
Ljubiša Nestorović je, tokom Kongresa, sa predstavnikom Unije poslodavaca potpisao novi Poseban kolektivni ugovor za tu granu, najavivši da će ubrzano raditi na dobijanju proširenog dejstva tog ugovora. Ispred Unije poslodavaca Kolektivni ugovor je potpisao Nenad Dojčilović.
Pozdravivši taj čin, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović je podsetio da je Zakon o radu eliminisao kolektivne ugovore u realnom sektoru, pa je potpisivanje ovog ugovora veliki pomak za taj sektor.
Kongres je dao punu podršku Ljubisavu Orboviću da i u narednom periodu predvodi Savez.
Povodom 25 godina postojanja Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Nestorović je predsedniku Orboviću uručio plaketu za doprinos razvoju i afirmaciji tog sindikata.
|
ODLUKA O
IZBORIMA |
PREUZMI IZBORNE OBRASCE
Na osnovu člana 113. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, a u skladu sa Odlukom Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije od 30.05.2019. godine, Republički odbor Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, na sednici održanoj 17. oktobra 2019. godine, donelo je sledeću
O D L U K U
O SPROVOĐENjU IZBORA U SAMOSTALNOM
SINDIKATU HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
1. Izbori u Samostalnom sindikatu hemije i nemetala Srbije počinju 18. oktobra 2019. godine, a završavaju se održavanjem Četvrtog kongresa Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije i Konstitutivne sednice Republičkog odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, najkasnije do 30. aprila 2020. godine.
2. Izbori za nosioce funkcija i članove organa u sindikalnim organizacijama koje deluju u okviru Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije počinju 18. oktobra, a završavaju se najkasnije do 31. decembra 2019. godine, u skladu sa Statutom Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, ovom odlukom i odlukom Predsedništva Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
3. Izbori za nosioce funkcija i članove organa Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije na nivou Republike (Republički odbor, Predsedništvo, Kongres, izbor predsednika Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, izbor Statutarnog i Nadzornog odbora, potrpedsednika i sekretara Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije) završavaju se najkasnije do 30. aprila 2020. godine, u skladu sa Statutom Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, ovom odlukom i odlokom Predsedništva Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
4. Izbori za članove organa i nosioce funkcija u sindiklanim organizacijama kao i u osnovnim organizacijama čija se preduzeća nalaze u restrukturiranju i reorganizaciji, do okončanja tog procesa, mogu se priznati u izbornom ciklusu – pod uslovom da su izvršeni u skladu sa Statutom, članom 119. Smostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, a njihovu verifikaciju izvršiće Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemtela Srbije u svakom konkretnom slučaju.
5. Ovu odluku dostaviti sindiklanim organizacijama koje deluju u okviru Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije i koje su obavezne u skladu sa ovom odlukom da donesu odgovarajuće odluke, sprovedu izbore u skladu sa Statutom Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije i odgovarajući izborni materijala, nakon završenih izbora, dostave Predsednisštvu Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije radi njihove verifikacije.
SAMOSTALNI SINDIKAT
HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
P r e d s e d n i k
Ljubiša Nestorović
|
PREDLOG IZMENE I DOPUNE ČLANA 257
ZOR |
PREUZMI PREDLOG
VEĆE SAVEZA SAMOSTALNIH SINDIKATA SRBIJE
Prihvatajući inicijativu Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Samostalnog sindikata metalaca Srbije, Samostalnog sindikata trgovine Srbije i Sindikata radnika građevinarstva i IGM-a Srbije, Veće Saveza samostalnih sindikata Srbije u skladu sa svojim ovlašćenjem iz člana 14. Statuta Saveza samostalnih sindikata Srbije usvaja i upućuje Vladi Republike Srbije
PREDLOG
izmena i dopuna
člana 257. Zakona o radu
U članu 257. stav 2, brišu se reči “pod uslovom da kolektivni ugovor čije se dejstvo proširuje, obavezuje poslodavce koji zapošljavaju više od 50% zaposlenih u određenoj grani, podgrupi ili delatnosti”.
Zarez se zamenjuje tačkom.
Stavovi 4. i 5. brišu se.
-
izmenjeni član 257. glasi:
«Vlada može da odluči da se kolektivni ugovor ili pojedine njegove odredbe primenjuju i na poslodavce koji nisu članovi udruženja poslodavaca – učesnika kolektivnog ugovora.
Odluku iz stava 1. ovog člana Vlada može doneti radi ostvarivanja ekonomske i socijalne politike u Republici, u cilju obezbeđivanja jednakih uslova rada koji predstavljaju minimum prava zaposlenih, odnosno da bi se ublažile razlike u zaradama u određenoj grani, grupi, podgrupi ili delatnosti koje bitno utiču na socijalni i ekonomski položaj zaposlenih što ima za posledicu nelojalnu konkurenciju.
Odluku iz stava 2. ovog člana Vlada donosi na zahtev jednog od učesnika u zaključivanju kolektivnog ugovora čije se dejstvo proširuje, na obrazloženi predlog ministarstva nadležnog za delatnost u kojoj je zaključen kolektivni ugovor, a po pribavljenom mišljenju Socijalno-ekonomskog saveta.»
Obrazloženje:
Propisivanje uslova za donošenje Odluke o proširenom dejstvu kolektivnih ugovora procentualnom kvotom, tako da članovi poslodavačkog udruženja koje je zaključilo odgovarajući kolektivni ugovor čije se prošireno dejstvo traži, treba da zapošljavaju više od 50% zaposlenih u određenoj grani, grupi, podgrupi ili delatnosti, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, čini ovaj institut neprimenjivim. Naime, poslodavačka udruženja kao učesnici kolektivnog ugovora ne mogu da dostignu traženi cenzus u pogledu broja zaposlenih. Pored ovako rigidnog zakonskog rešenja u pogledu procentualne kvote uposlenih kod poslodavačkog udruženja koje je zaključilo kolektivni ugovor, dodatni problem predstavlja i način utvrđivanja broja zaposlenih od strane Republičkog zavoda za statistiku čiji podaci ne odgovaraju stvarnom broju legalno zaposlenih u odgovarajućim granama. Naime, u zaposlene se uračunavaju i lica koja nemaju punu i stalnu uposlenost, a na osnovu Statističkog poslovnog registra koji ne raspolaže pouzdanim i merljivim podacima o broju zaposlenih, kao Centralni registar za obavezno socijalno osiguranje. Tako prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u građevinarstvu i industriji građevinskog materijala, kao delatnostima na čije se zaposlene primenjuje Poseban kolektivni ugovor za građevinarstvo i industriju građevinskog materijala Srbije, zaposleno je 115.043 lica, a kod poslodavaca – članova poslodavačkog udruženja u delatnosti građevinarstva i IGM koje je učesnik u zaključivanju Posebnog kolektivnog ugovora, zaposleno je 11.076 lica, a što ne čini ni 10% ukupnog broja zaposlenih u građevinarstvu i industriji građevinskog materijala. Slično stanje u pogledu broja zaposlenih kod poslodavaca, članica poslodavačkih udruženja, je i kod drugih industrijskih sindikata. Poslodavačka udruženja su bez izgleda da im se poveća broj pristupanjem novih članica, posebno poslodavaca sa većim brojem zaposlenih, a što bi bio jedini način da se ispuni važeći zakonski uslov za prošireno dejstvo granskih kolektivnih ugovora. Potreban broj zaposlenih kod članica poslodavačkih udruženja u vidu procentualne kvote od 15% u odnosu na ukupan broj zaposlenih u grani, predviđen je u članu 222. Zakona o radu za sticanje uslova za reprezentativnost poslodavačkih udruženja, čime se stiče pravo za pregovaranje i zaključivanje granskih kolektivnih ugovora, pa bi se samim tim predloženom izmenom člana 257. isti cenzus primenjivao i za dobijanje proširenog dejstva granskih kolektivnih ugovora.
Imajući u vidu napred navedeno, u Republici Srbiji se trenutno pregovara za kolektivne ugovore samo na nivou poslodavaca i ukoliko se i dalje zadrži važeće zakonsko rešenje za prošireno dejstvo, granski kolektivni ugovori će nestati sa socijalne scene u Srbiji. Stoga je predložena izmena čl. 257. kao jedino rešenje za očuvanje granskih kolektivnih ugovora u realnom sektoru.
|
U VRNJAČKOJ BANJI ODRŽANA
SEDNICA ROS |
PREUZMI ZAPISNIK
SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA SRBIJE
SAMOSTALNI SINDIKAT
HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
REPUBLIČKI ODBOR
Vrnjačka banja, 23. decembar 2017. godine
ZAPISNIK
SA 9. SEDNICE REPUBLIČKOG ODBORA
SAMOSTALNOG SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
ODRŽANE 23. DECEMBRA 2017. GODINE,
U VRNjAČKOJ BANjI, SA POČETKOM U 10 SATI
DNEVNI RED
- PLAN RADA REPUBLIČKOG ODBORA ZA 2018. GODINU
- IZVEŠTAJ O METRIJALNO-FINANSIJSKOM POSLOVANjU REPUBLIČKOG ODBORA ZA PERIOD I-XII 2017. GODINE
- PLAN METRIJALNO-FINANSIJSKOG POSLOVANjA REPUBLIČKOG ODBORA ZA 2018. GODINU
- TEKUĆA PITANjA
Sednicom je predsedavao Ljubiša Nestorović – predsednik Samostalnog sindikat hemije i nemetala Srbije.
Prisutni: Banda Ljiljana, Vajagić Veljko, Vasiljević Milun, Veličković Slađana, Vukojičić Milosav, Domazetovski Živan, Drobnjaković Željko, Đenadić Mirko, Živanović Gradiša, Kocić Novica, Krstić Đura, Leposavić Svetislav, Lukić Dragan, Manić Ljubiša, Matejić Živojin, Matović Veselin, Mijalković Jovan, Milenković Goran, Nestorović Ljubiša, Petrović Manfred, Petrović Slobodan, Popović Radivoj, Robulj Goran, Stavrov Boban, Sovilj Željko, Stevanović Goran, Stojiljković Rade, Tadić Jasmina, Šamu Jožef i Šešović Zoran.
Odsutni: Lalić Tamara i Milovanović Zorica.
Sednici su, takođe, prisustvovali: Aleksić Bratislav, Lešjanin Nikola, Ilijev Miljan, Snežana Milošević, Surdulović Saša, Stošić Miloš i Opričić Milivoj.
* * *
PLAN RADA REPUBLIČKOG ODBORA ZA 2018. GODINU
Ljubiša Nestorović, predsednik Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, upoznao je članove Republičkog odbora sa Planom rada Republipčkog odbora za 2018. godinu.
Na osnovu člana 81. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Republički odbor Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, na sednici održanoj 23. decembra 2017. godine, doneo je sledeću
O D L U K U
Usvaja se Plan rada Republičkog odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije za 2018. godinu u integralnom tekstu datom za sednicu.
II
IZVEŠTAJ O METRIJALNO-FINANSIJSKOM POSLOVANjU
REPUBLIČKOG ODBORA ZA PERIOD I-XII 2017. GODINE
Nikola Lešjanin, predsednik Nadzornog odbora, upoznao je članove Republičkog odbora sa materijalno finasijskim poslovanjem Republičkog odbora za period I-XII 2017. godine.
Na osnovu člana 81. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Republički odbor Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, na sednici održanoj 23. decembra 2017. godine, doneo je sledeću
O D L U K U
Usvaja se Izveštaj o materijalno – finasijskom poslovanju Republičkog odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije za period I-XII 2017. godine u integralnom tekstu datom za sednicu.
III
PLAN METRIJALNO-FINANSIJSKOG POSLOVANjA
REPUBLIČKOG ODBORA ZA 2018. GODINU
Ljubiša Nestorović, predsednik Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, upoznao je članove Republičkog odbora sa Planom materijalno – finasijskog poslovanja Republičkog odbora za 2018. godinu.
Na osnovu člana 81. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Republički odbor Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, na sednici održanoj 23. decembra 2017. godine, doneo je sledeću
O D L U K U
Usvaja se Plan materijalno – finasijskog poslovanja Republičkog odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije za 2018. godinu u integralnom tekstu datom za sednicu.
IV
TEKUĆA PITANjA
1. Susreti ,,HEMINS 2018''
Na osnovu člana 81. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, a u skladu sa Planom rada za 2018. godinu, Republički odbor Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, na sednici održanoj 23. decembra 2017. godine, doneo je sledeću
O D L U K U
-
Da se u junu 2018. godine, u Kldovu, održe 17. Susreti Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije ,,HEMINS 2018'' i svim sindikalnim organizacijama dostavi poziv za učešće i participaciju broja učsnika na ovim susretima.
2. Seminar
U aprilu 2018. godine održati seminar čiju će destinaciju i druge neophodne uslove utvrditi Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
* * *
Rad sednice Republičkog odbora je završen u 13,00 sati.
|
BITKA ZA MINIMALAC |
Na Socijalno-ekonomskom savetu bez saglasnosti o najnižem iznosu zarade. Sindikati za povećanje na 143 dinara po satu, ostali brane "kotu 121".
O najnižoj ceni rada pregovaraće se do narednog ponedeljka, pošto članovi Socijalno-ekonomskog saveta na sednici u ponedeljak nisu uspeli da usaglase stavove. Predstavnici sindikata traže povećanje na najmanje 143 dinara po satu, dok poslodavci i ministarstva finansija i rada smatraju da ona mora da ostane na sadašnjem nivou od 121 dinar.
Ljubiša Nestorović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije je istakao da oko 20.000 radnika u Srbiji prima minimalnu zaradu, ali poslodavci za oko 50.000 radnika doprinose i poreze uplaćuju na osnovu minimalca.
Branislav Čanak, predsednik UGS "Nezavisnost" je naveo da je kod velikog broja zaposlenih minimalna cena rada sasvim izvesno najviše što će dobiti i da su sindikati zbog toga tražili 143 dinara po satu.
“U zemlji u kojoj ima malo kolektivnih ugovora, iznos od 143 dinara je poražavajući”, smatra Čanak.
“Do određenog rasta minimalne cene rada mora da dođe, iako bi, posmatrano matematički, ona trebalo da ostane na sadašnjem nivou. Ako se nastavi sa pozitivnim trendovima u ekonomskoj politici vlade, sledeće godine bi se, pri zadržavanju trenutne minimalne cene rada došlo u situaciju u kojoj ona ne bi odgovarala stanju u privredi. Onda ćemo biti blokirani, to će stvoriti negativne trendove u radnoj snazi i smanjiti produktivnost”.
Izvor: Novosti
|
POTPISAN GRANSKI KOLEKTIVNI UGOVOR |
Samostalni sindikat hemije i nemetala Srbije potpisao je danas Granski kolektivni ugovor.
Prvi granski ugovor u realnom sektoru potpisali su predsednik Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Ljubiša Nestorović i zamenik predsednika Unije poslodavaca Srbije, Miloš Nenezić.
Potpisivanju su prisustvovali i pomoćnk ministra za rad, Zoran Lazić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, Ljubisav Orbović i predsednik Unije poslodavaca Srbije, Nebojša Atanacković.
Nestorović je rekao da su pregovori oko potpisivanja ugovora trajali šest meseci, nakon što je 9. januara istekao dosadašnji ugovor.
“Potpisivanjem ovog ugovora sprečili smo samovolju ne malog broja poslodavaca. Nadam se da će država omogućiti prošireno dejstvo ugovora. Ugovor je u odnosu na Zakon o radu dobio kvalitetno poboljšanje kada su u pitanju rad, zapošljavanje I bezbednost na radu, kao i način obračuna zarada i drugih prinadležnosti”, istakao je Nestorović.
Prema njegovim rečima, plaćanje rada na državni praznik povećano je na 120 odsto, za razliku od zakona koji predviđa 110 odsto. Noćni i prekovremeni rad je povećan sa 26 na 30 odsto, dok će minuli rad za sve zaposlene u ovoj grani biti obračunat u procentu od 0,5 odsto, a za novozaposlene 0,4 odsto, koliko predviđa i zakon.
Čestitajući potpisnicima, Orbović je rekao da je ovo značajan dan za zaposlene u hemiji i nemetalu.
“Očekujem da će i druge kolege iz realnog sektora potpisati ugovore. Sada je velika uloga Socijano ekonomskog saveta I Ministarstva rada da podržimo ovaj ugovor i da on dobije prošireno dejstvo”, kazao je Orbović.
Lazić je istakao da Vlada Srbije daje snažnu podršku zaključivanju kolektivnih ugovora, koji doprinose socijalnom miru i boljoj zaštiti zaposlenih, kao i celokupnom poslovnom ambijentu.
“Vlada je u javnom sektoru zakljčila skoro sve kolektivne ugovore, a nadamo se da će u realnom sektoru i ostale grane potpisati ugovore”, zaključio je on.
Samostalni sindikat hemije i nemetala Srbije je, potpisivanjem ovog ugovora, koji će omogućiti bolji rad i bolje uslove za zaposlene u ovoj oblasti, dao dobar primer ostalim sindikatima da i oni potpišu kolektivne ugovore, istakao je Nenezić.
Iako su učestvovali u pregovorima oko izrade teksta ugovora, predstavnici UGS Nezavisnost se nisu pojavili na potpisivanju.
|
IZBORI U NAŠEM
SINDIKATU |
Na osnovu člana 81. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, a u skladu sa Odlukom Veća Saveza samostalnih sindikata
Srbije od 04.06.2014. godine, Republički odbor Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije, na sednici održanoj 25. septembra 2014.
godine, donelo je sledeću
O D L U K U
O SPROVOĐENjU IZBORA U SAMOSTALNOM
SINDIKATU HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
1.
Izbori u Samostalnom
sindikatu hemije i nemetala Srbije počinju 01.
oktobra 2014. godine, a završavaju se održavanjem Četvrtog kongresa
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije i Konstitutivne
sednice Republičkog odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, najkasnije do 30. aprila 2015. godine.
2.
Izbori za nosioce funkcija i članove organa u sindikalnim
organizacijama koje deluju u okviru Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije počinju 01. oktobra, a završavaju se najkasnije do
31. decembra 2014. godine, u skladu sa Statutom Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije, ovom odlukom i odlokom
Pedsedništva Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
1.
3.
Izbori za nosioce funkcija i članove organa Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije na nivou Republike (Republički odbor,
Predsedništvo, Kongres, izbor predsednika Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije, izbor Statutarnog i Nadzornog odbora i
sekretara Samostalnog sindikata hemije i nemetala Sbije) zabršavaju
se najkasnije do 30. aprila 2015. godine, u skladu sa Statutom
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, ovom odlukom i
odlokom Pedsedništva Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
4.
Izbori za članove organa i nosioce funkcija u sindiklanim
organizacijama koji su obavljeni pre 01. oktobra 2014. godine (u
toku trajanja mandata 2009-2014. godina), a kojima nije istekao
mandat, kao i u osnovnim organizacijama čija se preduzeća nalaze u
restrukturiranju i reorganizaciji, do okončanja tog procesa, mogu
se priznati kao izbori u ovom izbornom ciklusu – pod uslovom da su
izvršeni u skladu sa Statutom Smostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, a njihovu verifikaciju izvršiće Predsedništvo Samostalnog
sindikata hemije i nemtela Srbije u svakom konkretnom slučaju.
5.
Ovu odluku dostaviti sindiklanim organizacijama koje deluju u okviru
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije i koje su obavezne u
skladu sa ovom odlukom da donesu odgovarajuće odluke, sprovedu
izbore u skladu sa statutom Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije i odgovarajući izborni materijala, nakon završenih izbora,
dostave Predsednisštvu Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije radi njihove verifikacije.
PREUZMI ORIGINALAN DOKUMENT
|
SEMINAR
U IVANJICI |
U organizaciji Republičkog odbora Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije, održan je seminar u
Ivanjici, u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju, od
24.
do
27. septembra 2014. godine, sa sledećim temama:
1.
Izbori u Samostalnom sindikatu
2.
Zakon o radu – Kolektivni ugovori (granski, kod poslodavca)
3.
Zakon o privatizaciji – model i način
Na početku seminara predsednik Ljubiša Nestorović upoznao je sve
učesnike o razgovoru vođenom u Agenciji za privatizaciju.
O Zakonu o radu uvodno izlaganje i odgovor na postavljena pitanja
učesnika dali su predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje,
boračka i socijalna pitanja Dragana Kralj i Gordana Budimović, a o
Zakonu o privatizaciji predstavanici Agencije za privatizaciju
Branka Radović Janković i Mirjana Miovski.
O temi ,,Izbori u Samostalnom sindikatu'' uvodno izlaganje podneo je
Tomislav Tanović – sekretar Samostalnog sindikata hemije i nemetela
Srbije.
Na seminaru su učestvovala 72 zainteresovana predstvanika sindikata
i poslodavaca iz 34 firme i sindikalne organizacije iz delatnosti
hemije i nemetala.
U toku seminara, 25. septembra, održana je 22. sednica Republičkog
odbora na kojoj je doneta Odluka o sprovođenju izbora u Samostalnom
sindikatu hemije i nemetala Srbije, a u skladu sa Odlukom Veća
Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Dogovoreno je da sve sindikalne organizacije do 10. oktobra dostave
Odluke o izvršenim izborima u proteklom mandatu kako bi
Predsedbištvo moglo da donese odluku o verifikaciji u onim
organizacijama gde nije istekao mandat, kao i u osnovnim
organizacijama čija se preduzeća nalaze u restrukturiranju i
reorganizaciji do okončanja istih.
Seminar je protekao veoma uspešno, što su i potvrdili kako
predavači, tako i učesnici, a to je i bio cilj.
|
KONGRES
NACIONALNE FEDERACIJE
HEMIJSKE INDUSTRIJE FRANCUSKE |
Samostalni sindikat hemije i nemetala Srbije
Beograd, 8. april 2014. godine
Učešće delegacije Samostalnog sindikata hemije i nemetala
na 39 Kongresu
Nacionalne federacije hemijske industrije Francuske
( Il
de Re, 31.mart – 04. april 2014)
Nacionalna federacija hemijske industrije Francuske FNIC/CGT pod
sloganom „Sindikalizam borbe“ održala je od 30. marta do 4. aprila
svoj 39 Kongres u sindikalnom odmaralištu na ostrvu Il d Re, na
zapadnoj obali Francuske. U radu Kongresa učestvovalo je 300
delegata i 50 predstavnika delegacija iz Brazila, Kube, Indije,
Gabona, Konga, Senegala, Alžira, Maroka, Tunisa, Egipta, Palestine,
Jordana, Indije, Portugalije, Belgije, Nemačke, Grčke, Poljske i
Srbije. U ime Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije
prisustvovali su Ljubiša Nestorović, predsednik i Jovan Mijalković
predsednik Sindikata Tigar Tajersa.
Kongresu je prethodio sastanak međunarodnih delegacija posvećen
ideji internacionalizma sindikalnog pokreta i jačanja sindikalne
saradnje na međunarodnom planu, kome je pored redovnih zvanica
prisustvovao i Georgios Mavrikos, generalni sekretar Svetske
sindikalne federacije.
Prvog dana rada Kongres je otpočeo konstituisanjem radnih tela da bi
se zatim svojim uvodnim izlaganjem učesnicima obratio Karlos
Moreira, generalni sekretar federacije. On se osvrnuo na sveukupnu
situaciju u svetu, nadiranje neoliberalnog kapitalizma, uticaj
svetske ekonomske i finansijske krize na položaj radnika uopšte i u
sektoru hemijske industrije.
Svetska ekonomska i finasijska kriza je realnost koja rezultira
mutacijama sistema koji parazitira na račun sveta rada. Ekonomska i
industrijska aktivnost beleži drastičan pad poslednjih godina u
većini evropskih zemalja. Ugrožena su socijalna i radna prava,
visoka je stopa nezaposlenosti, zapošljavanje ako ga i ima je
sporadično i uglavnom na nesigurnim radnim mestima, plate i penzije
su ograničene ili smanjene. Ekonomske i socijalne nejednakosti
narastaju u većini zemalja sveta, pa tako 85 najmoćnijih ljudi u
svetu poseduje više bogatstva nego 3,5 milijardi najsiromašnijih.
Kriza nije mimoišla ni Francusku koja se smatra razvijenom zemljom.
Podaci govore da 12,6% stanovništva nema krov nad glavom niti
mogućnosti da se leči, 14% ili 8.7 miliona stanovnika živi ispod
praga siromaštva od mesečne plate manje od 977 evra. Kriza naročito
pogađa mlade i stare osobe. U ideološkoj borbi za pravednije
društvo, dostojanstven život u miru i demokratiji sindikalizam mora
da bude pobednik. „Radnici to od nas očekuju, naglasio je Moreira, i
treba ih uveriti da problem nije u „trošku rada“ nego „trošku
kapitala“ koga treba smanjiti“.
Zvanični deo Kongresa podeljen je u tri tematske oblasti koje su
se odnosile na:
1.
Društvo
u celini
2. Zahteve koje organizacija ispostavlja prema socijalnim
partnerima
3. Strukturu i delovanje organizacije
1.
Hemijska industrija Francuske je jedan od motora pokretača
ekonomskog i socijalnog napretka društva, sektor koji je
nezaobilazan u svakodnevnom životu i standard stanovništva je tesno
vezan za kapacitete ove industrijske grane. Nezamenljiva je u
obezbeđivanju potreba za energijom, prevozom, vodom, zdravstvom,
stanovanjem... S pravom se smatra majkom drugim granama industrije.
Svako radno mesto u hemijskoj industriji generiše 5 radnih mesta u
drugim delatnostima.
Od 2009. godine više od 150.000 radnih mesta u industriji Francuske
zbrisano je sa karte usled eksternalizacije industrijskih aktivnosti
ka sektoru usluga, delokalizacije radi povećanja rentabilnosti i
međunarodne konkurencije. Od toga je od 1993. godine 67.000 ljudi
ostalo bez posla u hemijskoj, od čega gotovo 7000 u farmaceutskoj
industriji. Od 2008. godine zatvorene su 4 rafinerije i zajedno sa
njima ugašeno je na hiljade radnih mesta.
FNIC se zalaže za nacionalizaciju velikih industrijskih sektora,
socijalizaciju ekonomije, što bi značilo socijalizaciju
preduzeća, radnog mesta - da preduzeće postane mesto
demokratskog života na kome će zaposleni moći slobodno da izraze
svoja mišljenja o profesionalnim aktivnostima, projektima, sadržaju
i organizaciji njihovog rada, sredstvima, zaradama. Bez obzira da li
se radi o preduzeću koje pripada javnim službama ili privatnom
sektoru svaki radnik mora da raspolaže istim pravima i istim
garancijama.
Ovaj sindikat se takođe zalaže za nacionalizaciju sektora
petrohemije, velikih sektora hemije. Takođe insistira da
nijedna privatizacija nacionalizovanog sektora ne bude moguća bez
nacionalnog referenduma.
Borba protiv socijalnog dampinga i ideološka borba protiv pojma
„trošak rada“ koji plasiraju poslodavci mora biti konstantna. U tu
svrhu predlaže se formiranje tzv. štita protiv socijalnog
dampinga koji se može primeniti u svakoj zemlji. To bi
konkretno predstavljalo finansijski doprinos na svaki uvezeni
proizvod, obračunat na razlici socijalne vrednosti rada između
zemlje u kojoj se proizvodi i zemlje u kojoj se prodaje. Proizvod
takvog finansijskog doprinosa namenjen je kasama socijalne zaštite i
služi za održanje razvoja teritorije i javnih službi.To nije
protekcionizam jedne zemlje od druge nego zaštita sveta rada od
troška kapitala.
2.
Drugog dana rada Kongresa bilo je reči o tematskoj oblasti zahtevi
sindikata.
Jedan od najvažnijih zahteva je očuvanje sistema socijalne
zaštite čija je uloga da zaštiti svakog građanina, svakog
radnika od nezgode, bolesti, gubitka autonomije, gubitka posla, da
pruži pomoć i podršku porodici usled nezgode na radu ili
profesionalnog oboljenja, odlaska u penziju. Socijalna izdvajanja
ne smeju biti smanjena, nego ih treba povećati.
Bezbednost i zdravlje na radu
je sledeća kategorija koja je naročito ugrožena u hemijskoj
industriji. Radnici su često izloženi vidljivim i nevidljivim
rizicima koji mogu biti fizičke i psihosomatske prirode. Ti rizici
su u svakom slučaju na odgovornosti poslodavaca koji svojom
organizacijom rada i glađu za povećanjem profita ne oklevaju ni
trenutak da radnike izlože opasnostima.
Povećanje
zarada i penzija
je jedan od prioriteta sindikata u Francuskoj. Ono nije samo
pravedno i moguće nego je i neophodno da bi se obezbedio razvoj i
napredak zemlje. To je faktor koji najviše doprinosi tražnji i
ekonomskom razvoju. Kongresu je predloženo da revalorizuje minimalnu
zagarantovanu zaradu sa dosadašnjih 1700 na 1900 evra u bruto
iznosu.
Neophodna
je zaštita sistema kolektivnog pregovaranja koji je u
Francuskoj uspostavljen davne 1936. godine, kada je nakon velikih
štrajkova potpisan prvi kolektivni ugovor za metalsku industriju.
Danas su nacionalni kolektivni ugovori superiorniji od Zakona o radu
mada poslodavci nastoje da ih oslabe.
Završni
deo drugog dana rada protekao je u znaku sastanka međunarodnih
delegacija sa delegatima Kongresa sa ciljem razmene mišljenja,
informacija, analiza i iznalaženja zajedničkih inicijativa koje će
biti najkorisnije za sindikate i radnike zemalja iz kojih dolaze.
Zbog veoma zgusnutog programa, predloženo je da se u ime
međunarodnih delegacija prisutnima obrate predstavnici Palestine,
Brazila i Indije koji su pozdravili Kongres i u kratkim crtama
predočili situaciju u svojim zemljama. Prikladnim govorom skupu se
obratio i Tijeri Lepaon, generalni skeretar CGT koji je predstavio
situaciju u zemlji i ulogu najmoćnije sindikalne centrale u
Francuskoj.
3.Trećeg
dana prešlo se sa radom po poslednjoj tematskoj oblasti koja se
odnosila na strukturu i delovanje organizacije. Kako
treba da funkcioniše jedan sindikat CGT da bi odgovorio potrebama
svojih članova i zaposlenih? Svaki sindikat mora da raspolaže
znanjem, obrazovanjem, informacijama, sastancima. Kvalitetan
sindikalni život zahteva poštovanje principa odgovornosti
u kome uloga svakog odgovornog mora biti precizno definisana. Svest
o mandatu mora biti životno pravilo. Federacija se zalaže za
efikasniji sindikat koji će svojim članovima omogućiti da stiču nova
znanja o funkcionisanju društva, o istoriji sindikalizma CGT, da im
budu dostupna sva glasila sindikata, internet kao savremeno sredstvo
komunikacije – jednom rečju da se obrazuju i informišu.
Klasna orijentacija organizacije treba da podrazumeva i masu i u tom
smislu proces sindikalizacije treba da se odvija, bar
da se dostigne cilj koji je zacrtan na 37. Kongresu, a to je 20%
novih članova. Novo učlanjivanje u sindikat je retko spontano, ono
je najčešće rezultat angažovanja aktivista na terenu, lobiranja,
diskusija sa zaposlenima. Poražavajuća je istina da i sindikate u
Francuskoj prati sa jedne strane smanjenje novih učlanjenja, a sa
druge povećanje finansijske nediscipline u pogledu izmirivanja
statutarnih obaveza uplate članarine. Budućnost federacije prolazi
pre svega izgradnju takvog odnosa snaga koje će biti u stanju da se
suprotstave izazovima današnjeg društva. Sindikat ostaje baza
federacije koja mora da pojača svoje delovanje na granskom i
teritorijalnom nivou. Posebna pažnja će se posvetiti pridobijanju
članstva iz redova inženjera, tehničara i kadrova, učlanjivanje
mladih u sindikate i penzionera koji treba da ostanu aktivni i u
vezi sa sindikatom njihovog matičnog preduzeća.
Federacija postoji i funkcioniše samo za i preko svojih sindikata
na bazi federalizma. Njena budućnost, efikasnost njenih inicijativa
i akcija zavisiće od toga kako se sindikati prilagode odlukama 39.
Kongresa.
Četvrtog
i petog dana rada Kongres je usvojio finansijski izveštaj, smernice
aktivnosti u predstojećem mandatnom periodu i izmene i dopune
Statuta federacije u članu koji reguliše pravo na broj glasova na
kongresu u skladu sa brojem kotizacija, odnosno redovnošću
izmirivanja članarine.
Sprovedeni
su izbori članova Federalnog IO iz čijih redova se bira generalni
sekretar i federalnog sekretarijata. Generalnom sekretaru Karlosu
Moreiri poveren je i sledeći trogodišnji mandat.
Kongres je završio sa radom u klimi političkih promena nastalih
usled lokalnih izbora koji su francuskoj levici doneli poraz u 150
gradova. Federaciji predstoje ozbiljni i teški zadaci. Opšte
nezadovoljstvo stanjem u zemlji je prisutno i preti period
štrajkova i protesta koji francuskim sindikalcima nisu strani. Jedan
od sledećih biće 12. aprila. Minimalac će ovoga puta biti test snage
francuskih sindikata.
Pored
radnog dela program boravka međunarodnih delegacija imao je i
protokolarni karakter. Domaćini su svojim gostima priredili obilazak
i posete preduzećima u regionu Šarpont Maritim. Za delegaciju
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije bila je ovo
svojevrsna prilika da se uspostave brojni novi kontakti i potvrde
tradicionalno dobri odnosi sa sindikatom Mišelina. Dogovoreno je
intenziviranje saradnje između Mišelina i Tigar Tajersa u cilju
edukacije i razmene informacija sindikata dveju zemalja unutar ove
multinacionalne kompanije. Predsednik Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije uputio je otvoren poziv kolegama iz Mišelina da
učestvuju na predstojećim susretima hemičara Srbije.
|
AKTIVNOSTI
SAMOSTALNOG SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE |
SEDNICA REPUBLIČKOG
ODBORA
Sednica Republičkog
odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije,
održana
je u Kruševcu
dana
26.
oktobra
2012.
godine.
Sednici su pored
članova
Republičkog
odbora prisustvovali predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije
–
Ljubisav Orbović
i predsednik Saveza samostalnih sindikata za grad Kruševac
i više
opština
–
Milenko Mihajlović.
Na sednici je raspravljano o stanju u preduzećima
iz delatnosti hemije i nemetala Srbije,
sa osvrtom na kompletnu problematiku koja prati njihovo poslovanje,
kao i predlogom mera da se kroz razgovor i dogovor sa resornim
ministarstvima iznađe
mogućnost
rešavanja
ne malih problema.
Takođe,
razgovaralo se o izmeni Statuta Saveza samostalnih sindikata Srbije,
gde je konstatovano da ne postoji obostrana volja kako grana,
tako i teritorija za neophodne promene sada već
prezastarelog i nedefinisanog statutarnog okvira Saveza.
Iako se priča
o neophodnim promenama Statuta,
još
nikada granski sindikati i sindikati sa teritorije,
koji su
činioci
Saveza,
nisu seli zajedno i dogovorili
šta
je to
što
mora da pretrpi statutarne promene,
a da je u interesu prevashodno Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Konstatovano je da se vođeni
parcijalnim i ličnim
interesima ne mogu iznaći
zajednička
rešenja,
te je neophodno
što
hitnije pristupiti takvom dogovoru.
U okviru plana i programa rada Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije,
permanentno se prate izmene i dopune zakonske regulative,
i u skladu sa promenama biće
i organizovan seminar,
kako bi se
što
bolje upoznali sa implementacijom donešenih
zakona.
Sledeća
redovna sednica Republičkog
odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije biće
održana
u decembru,
na kojoj
će
se doneti Plan i Program rada za narednu godinu,
a Nadzorni odbor
će
pripremiti kako izveštaj,
tako i finansijski plan za narednu godinu.
AKTIVNOST NA IZRADI KOLEKTIVNIH
UGOVORA KOD POSLODAVACA
U okviru aktivnosti Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije u
toku su razgovori i pregovori oko izrade kolektivnog ugovora kod
poslodavca Cooper Tire
&
Rubber Company Serbia
d.o.o.
Kruševac,
kao i razgovori koji još
uvek
nisu dobili dimenziju pregovora u
„Galenici“
a.d.
Zemun.
RAZREŠENjE
PROBLEMA U
„GALENIKA“
A.D.
ZEMUN
Zbog velikih finansijskih problema u poslovanju
„Galenika“
a.d.
Zemun,
održana
je konferencija za novinare u Medija centru,
sa ciljem da se upozna javnost o neophodnosti rešavanja
problema u
„Galenici“,
najvećem
srpskom proizvođaču
lekova,
nakon
čega
su i održani
sastanci u Ministarstvu finansija i ekonomije,
gde su prezentirana rešenja
i način
prevazilaženja
problema koji prate rad i poslovanje
„Galenike“.
Aktivnim učešćem
predsednice Sindikalne organizacije Samostalnog sindikata
„Galenika“
Zemun
-
Tamare Lalić,
na istom sastanku otvorena su pitanja,
kao i predlozi razrešenja
svih problema na relaciji Država
– „Galenika“,
gde je posebno neophodno da zaposleni u
„Galenici“
a.d.
Zemun ne smeju i neće
dozvoliti da zbog feudalnog poseda političkih
partija i lošeg
menadžmenta
budu kolateralna
šteta.
RAZREŠENjE
PROBLEMA U
„TIGAR“
A.D.
PIROT
U prostorijama Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije održan
je sastanak sa delom Odbora Samostalnog sindikata
„Tigar“
a.d.
Pirot,
na kome je dogovoreno da se svi predstavnici sindikata kako u
„Tigru“,
tako i u Samostalnom sindikatu hemije i nemetala Srbije maksimalno
angažuju
ne samo u
„Tigru“,
već
i u svim držanim
institucijama i resornim ministarstvima da bi se prevazišli
problemi koji prate
„Tigar“
a.d.,
a to je nedostatak obrtnih sredstava,
što
otežava
nabavku repromaterijala i nesmetan kontinuiran rad preduzeća.
|
ODRŽANA
XXIV SEDNICA ODBORA SAMOSTALNOG SINDIKATA TIGAR TYRES PIROT |
U
petak, 24. avgusta 2012. održana je XXIV sednica Odbora Samostalnog
sindikata “Tigar Tyres” Pirot u hotelu „STARA PLANINA“ na Jabučkom
ravništu ispod
Babinog zuba, na Staroj planini. Sednicom je
predsedavao Jovan Mijalković, predsednik Samostalnog sindakata
“Tigar Tyres”. U radu sednice, pored članova Odbora učestvovali su
i: od strane poslovodstva fabrike “Tigar Tyres”, direktor
industrijskih aktivnosti, Bruno Masson; direktor za ljudske resurse,
dipl. ing. Ljubiša Nikolovski i rukovodilac kadrovske službe, dipl.
pravnik Sonja Nikolić, koja obavlja i funkciju predsednice
Statutarnog odbora u Samostalnom sindikatu hemije i nemetala Srbije.
Od strane viših organa sindikata u radu sednice učestvovali su:
predsednik Veća Saveza samostalnih sindikata za opštine Pirot, Bela
Palanka, Babušnica i Dimitrovgrad, Rodoljub Ćirić i predsednik
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Ljubiša Nestorović.
Glavne teme na ovoj sednici bile su: Izveštaj o poslovanju, plan
rada i upošljavanje ljudskih resursa fabrike Tigar Tyres u uslovima
svetske krize. O tome su govorili direktori fabrike, Bruno Masson i
Ljubiša Nikolovski, a tumačenja iz oblasti prava davala je Sonja
Nikolić.
Na početku sednice, članove Odbora pozdravio je Ljubiša
Nestorović, predsednik Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, a zatim je po prvoj tački dnevnog reda govorio o
aktivnostima sindikata u toku 2012. godine i planovima za rad
sindikata do kraja godine.
***
Menadžment „Tigar Tyres“ je upoznao članove Odbora kako sa
postojećim stanjem u Kompaniji, tako i sa planom i programom
razvoja Kompanije.
Razvoj koji podrazumeva povećanje kapaciteta kod Autogume, za
četiri miliona guma i povećanje kapaciteta kod dvotočkaša za
milion ipo guma podrazumeva nova investiciona ulaganja koja su
jedan od strateških opredeljenja Mišelina, ali i osvajanja
novih tržišta koja će upravo povećanjem kapaciteta u „Tigar
Tyres“ biti deo strategije Mišelina.
Poboljšanje uslova rada u proizvodnim pogonima takodje
predstavlja značajan doprinos boljim uslovima rada.
Program zapošljavanja novih radnika i prelazak iz režima
angažovanja radnika od strane Agencije i dobijanje statusa
zaposlenih na odredjeno vreme, kao i dobijanje statusa radnika
na odredjeno vreme u stalni radni odnos na neodredjeno vreme, je
ciklus sa kojim retko koja kompanija u Srbiji može da se
pohvali.
Poslovna i organizaciona politika menadžmenta „Tigar Tyres“
svakako zavredjuje poštovanje, kao što i svi zaposleni u „Tigar
Tyres“ ispunjavanja svojih radnih obaveza doprinose realizaciji
programskih ciljeva kako Mišelina, tako i menadžmenta „Tigar
Tyres“.
|
HITNE MERE ZA GALENIKU AD |
- MINISTARSTVO EKONOMIJE
–
NEBOJŠA
ĆIRIĆ
- MINISTARSTVO ZDRAVLjA
–
ZORAN STANKOVIĆ
- RZZO
–
ALEKSANDAR VUKSANOVIĆ
Poštovani,
Obraćamo
vam se zahtevom da se zbog novonastale situacije
–
nelikvidnosti u našoj
Kompaniji
„Galenika“
a.d.
moraju pod hitno doneti odgovarajuće
mere,
jer je to interes kako države,
tako i njenih građana.
1.
Nelikvidnost naše
kompanije delom je nastala zbog ne mogućnosti
naplate naših
dospelih potraživanja
od veledrogerija preko kojih distribuiramo lekove.
Po dosadašnjem
Zakonu našu
robu plaćaju
veledrogerije,
koje sredstva dobijau od RZZOa.
2.
Takav način
naplate nije siguran iz više
razloga:
-
država
nema dovoljno sredstava,
jer veliki deo poslodavaca ne radi ili ne uplaćuje
zdravstvene doprinose u budžet
R.
Srbije,
pa iz tog razloga RZZO ima dugovanja prema veledrogerijama,
tj nama.
-
Veledrogerija može
da favorizuje druge kompanije,
npr.
Inostrane koje nemaju obaveze dostave lekove državi,
a da jedinu državnu
farmaceutsku kuću
svojom finansijskom politikom dovede u nelikvidnost.
Država
mora da vodi računa
o svom kapitalu u
«Galenici»
a.d.
kako poslovnom politikom unutar
«Galenike»
koju sprovode kadrovi koje država
sama imenuje,
tako i vođenjem
makro i mikro finansijke politike koja bi obezbedila sigurnost,
tj.
likvidnost svih državnih
fondova i privrednih subjekata unutar države.
Predlažemo:
1.
Vlada R.Srbije
i Ministartsvo ekonomije i regionalnog razvoja mora doneti Zakone
ili Uredbe kojima bi
imala instrumente naplate
i kontrole doprinosa od svih poslodavaca koja se slivaju u budžet
i RZZO.
2.
Ministartvo zdravlja i RZZO moraju izmiriti dugovanja prema dobavljačima
lekova;
3.
Dobavljači
lekova moraju izmiriti dugovanja prema proizvođaču
lekova.
4.
Očekujemo
da odgovorno vodite računa
o kapitalu
«Galenike»
i sudbinama
2813
zaposlenih,
kao i da se od ministra zdravlja i direktora za registraciju lekova
«Galenici»
obezbedi prednost u izdavanju rešenja
za puštanje
u promet transferovanih lekova,
kako bi smo pokrenuli novu Fabriku
čvrstih
farmaceutskih proizvoda i počeli
da proizvodimo i prometujemo tim preparatima.Zakonski
okvir za izdavanje takvog rešenja
je
90
dana,
a
«Galenika»
a.d.
kao državna
fabrika rešenja
čeka
i do godinu dana.
5.
U Strategiji razvoja industrije Republike Srbije,
koju vaše
ministarstvo predlaže
za
2011-2020.
godinu,
jasno je definisana dinamika kako razvoja,
tako i povećanja
industrijske proizvodnje.
Međutim,
razvoj i proizvodnja medikamenata farmaceutskih fabrika,
pored ostvarenja profita svakako ima socijalnu komponentu,
koja nikako ne može
da se uklopi u liberalizaciju tržišta,
naročito
ne u situaciji u kojoj se nalazi kako država
Srbija,
tako i njeni građani.
6.
Najveća
i jedina srpska farmaceutska fabrika
„Galenika“
a.d.
je upravo fabrika koja svojim proizvodima,
a svakako i cenama,
omogućava
koliko-toliko
zdravstvenu zaštitu
građanima
Srbije,
a vama je poznto da je zdravstvo u našoj
državi
na veoma niskom nivou,
tako da upravo uspeh
„Galenike“
može
kompenzovati ovako loše
stanje u zdravstvu.
Mere koje je Sindikat predložio
poslodavcu kako bi se stabilizovala nastala nelikvidnost i kako bi
smo očuvali
kontinuitet isplata zarada i sigurnost radnih mesta,
su:
1.
naplata dospelih potraživanja,
koja po našim
saznanjima iznose oko
8.000.000.000
dinara;
2.
plaćanje
dospelih obaveza ka
dobavljačima,
kako bi se obezbedio nastavak dopreme neophodnih sirovina.
3.
Rigorozne mere
štednje
i to:
stroga kontrola fiksnih troškova,
stroga kontrola službenih
putovanja,
stopiranje nabavki,
stopiranje svih donacija,
stroga kontrola troškova
mobilne telefonije,
prekid svih Ugovora o delu,
stroga kontrola prijema novih kadrova,
stroga kontrola korišćenja
službenih
automobila
,
kokteli....
4.
Kao sindikati spremni smo da sa poslodavcem donesemo odluke na
ograničeni
vremenskim periodom,
koje bi zaposlenima obezbedile isplatu zaostalih nakanda zarada,
npr.
Isplatom u dva dela.
Ukoliko primetimo da se poslovodstvo i naš
poslodavac,
tj.
država
neodgovorno ponašaju
ili ne donose mere kojima bi smo obezbedili sigurnost naših
zarada i radnih mesta,
kao i proizvodnju jeftinih i sigurnih lekova,
bićemo
prinuđeni
da koristimo sve zakonom dozvoljene instrumente,
kako bi zaštitili
ne samo zaposlene u
„Galenici“
a.d.,
već
i građane
Srbije.
Ne treba Vam posebno obrazagati stanje faramaceuske kompanije
„Srbolek“
i
„jugoremedije“,
a Vi,
svakako,
dobro to znate.
S poštovanjem,
SAMOSTALNI SINDIKAT
HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
Predsednik
Ljubiša
Nestorović |
SHVATILI SU DA BEZ NAS NE MOŽE |
1) Vlada Republike Srbije
1. Smanjenje učešća
tekućeg dela
javne potrošnje u BDP za 1-2 procentna poena godišnje
2.
Sprovođenje mera
štednje koje bi služile kao opšti model ponašanja,
posebno u javnom sektoru.
3.
Unapređenje fiskalnog ambijenta koji omogućava smanjenje fiskalnog
opterećenja zarada u naredne dve godine
4. Hitno uklanjanje svih administrativnih barijera otpočinjanju
i vođenju
biznisa,
kroz realizaciju giljotine propisa.
5.
Usvajanje
Zakona o javnoj svojini i drugih povezanih zakona kako bi se
povećala atraktivnost za domaća i inostrana ulaganja i otvaranje
novih radnih mesta.
6.
Kontinuirano praćenje
potrošnje u javnim preduzećima.
7.
Nastaviti realizaciju podsticajnih mera za rast domaće privredne
aktivnosti kroz:
a. Subvencionisanje kamatnih stopa za:
i. kredite za obrtna
sredstva
ii. investicione kredite
iii. nabavku domaćih
proizvoda
iv. potrošačke kredite
b.
povoljne uslove kreditiranja za investicije u nerazvijene opštine
c.
kreditnu podršku malim i srednjim preduzećima
8.
Obezeđenje stimulativnih uslova za otvaranje novih proizvodnih
pogona i novo zapošljavanje
9. Prednost domaćim
preduzećima prilikom javnih nabavki
u okviru postojeće regulative.
10.
Koz povećanje privredne aktivnosti smanjivati razlike u nivou
regionalne razvijenosti
11. Doneti Strategiju o plasmanu roba i usluga na vanevropska
tržišta
12.
Podrška izvozno orijentisanim sektorima srpske privrede
13.
Realizovati aktivne mere preko
Nacionalne
službe
zapošljavanja
usmerene na efikasnije iznalaženje novih radnih mesta.
14. Dodatna socijalna zaštita najugroženijih
kroz unapređenje postojeće regulative.
15.
Nastaviti reformu javnog sektora kojom će u naredne dve godine biti
obuhvaćeni: pravosuđe, sistem penzionog, invalidskog i zdravstvenog
osiguranja, prosveta, odbrana, javna preduzeća kako na republičkom
tako i na lokalnom nivou
16.
Nastaviti borbu protiv korupcije i kriminala
17.
Donošenje zakona koji će omogućiti racionalnije korišćenje domaćih
resursa kroz privatno-javno partnerstvo.
18.
Jačanje uloge države kao inicijatora poslovnih i investicionih
programa.
19.
Bolja promocija i upoznavanje domaće privrede sa državnim
aranžmanima.
20.
Energična borba protiv svih oblika monopolizacije u privredi i
javnom sektoru.
2)
Poslodavci
1.
Iskazivanje socijalne i društvene odgovornosti u poslovanju
2.
Poštovanje zaključenih kolektivnih ugovora
3. Uzdržavanje od otpuštanja zaposlenih
kad god to uslovi poslovanja dozvoljavaju.
4.
Redovno isplaćivanje zarada, doprinosa za penzijsko i zdravstveno
osiguranje
5. U slučaju smanjene
poslovne aktivnosti, umesto otpuštanja,
prevashodno
koristiti
kolektivne
odmore,
odnosno, plaćena odsustva.
6.
Zaključenje granskih kolektivnih ugovora
7. Simboličke mere, uključujući privremeno uzdržavanje od podele
visokih bonusa poslovodstvu
8. Reinvestiranje dobiti u zemlji
9. Uspostavljanje foruma poslodavaca za podsticanje izvozne
konkurentnosti, u koje bi se uključili Privredna komora, Forum
stranih investitora i druge organizacije privrednika.
10.
U cilju pokretanja proizvodnih pogona, uspešni privrednici
učestvovaće u rešavanju poslovnih i fiansnijskih problema preduzeća,
pogotovo u nerazvijenim područjima, po principu „menadžment za
učešće u dobiti ili vlasništvu“, prema unapred definisanoj
transparentnoj proceduri.
3)
Sindikat
1.
Pospešivanje saradnje i socijalnog dijaloga na svim nivoima
2.
Aktivno i konstruktivno učešće u svim fazama postupka donošenja
zakona i drugih propisa koji imaju uticaja na materijalno socijalni
položaj zaposlenih i poslovanje privrednih subjekata
3.
Aktivno učešće u definisanju mera za prevazilaženje socijalnih
posledica ekonomske krize
4.
Inteziviranje aktivnosti na zaključivanju granskih kolektivnih
ugovora
5.
Pružanje pomoći prilikom zaključivanja kolektivnih ugovora kod
poslodavca
6.
Kontrola sprovođenja mera aktivne politike zapošljavanja
7.
Redovno praćenje i upozoravanje na pojave kršenja prava zaposlenih,
neuplatu doprinosa za penzijsko, invalidsko i zdravstveno
osiguranje
8.
Aktivno učešće u sprovođenju mera za suzbijanje rada na crno i sive
ekonomije
9.
Učešće u donošenju programa socijalne pomoći za najugroženije i
njegovom doslednom sprovođenju
10.
Reagovanje na svaku odluku poslodavca o otpuštanju, uz zahtev da se
problem viška zaposlenih reši na drugi način, a u skladu sa zakonom
11. Pre
preduzimanja industrijskih akcija, iskoristiće se sve mogućnosti da
se nastali problemi reše dijalogom i dogovorom
Učesnici su saglasni da razgovori o trajnom izlasku iz krize treba
da budu jedan od stalnih oblika komunikacije predstavnika Vlade
Republike Srbije, asocijacija privrednika i Sindikata. Time bi se
kontinuirano pratilo izvršavanje dogovorenih mera i aktivnosti i
definisale nove obaveze socijalnih partnera. Nakon prvog zajedničkog
sastanka, uslediće sektorski sastanci sa nadležnim ministarstvima
Uvereni da trajni izlazak iz krize i stvaranje uslova za uspešan
privredni razvoj zahteva punu spremnost i koordinisani rad svih
socijalnih partnera dogovoreno je osnivanje posebnog radnog tela na
čelu sa
predsednikom
Vlade, Mirkom Cvetkovićem. |
ODRŽAN 3. KONGRES - LJUBIŠA
NESTOROVIĆ PONOVO
PREDSEDNIK |
U Kladovu je 26. februara 2010. godine
održan Treći Kongres Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
Na
osnovu Izveštaja Verifikacione komisije, Kongresu je od 104
prisustvovalo 85 delegata ili 81,73 odsto.
Posle rasprave, delegati Kongresa su,
uz jedan glas «uzdržan», usvojili: Izveštaj o radu Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije za period 2006 – 2010. godina;
Program aktivnosti Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije za
period 2010 – 2015. godina i Statut Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije.
Nakon završenog tajnog glasanja, u
skladu sa odredbama Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije,
izabrani su:
1.PREDSEDNIK SAMOSTALNOG SINDIKATA
HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
NESTOROVIĆ LjUBIŠA
2. ČLANOVI STATUTARANOG ODBORA SAMOSTALNOG
SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
1. JEREMIĆ DRAGAN
2. MOMČILOVIĆ BRANKO
3. NIKOLIĆ SONjA
3.
ČLANOVI NADZORNOG
ODBORA SAMOSTALNOG
SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
1.ILIJEV MILjAN
2.MILOVANOVIĆ JELENA
3.PETROVIĆ ALEKSANDRA
Delegati Kongresa su, takođe, jednoglasno
prihvatili predlog da se:
1. ORBOVIĆ LjUBISAV
utvrdi kao kandidat za predsednika Saveza samostalnih sindikata
Srbije za mandatni period 2010 – 2015. godina;
2. PETROVIĆ SLOBODAN ČOBI
utvrdi kao kandidat za člana Nadzornog odbora Saveza samostalnih
sindikata Srbije za mandatni period 2010 – 2015. godina.
Posle izbornog dela gongresa, istog dana je
održana Konstitutivna sednica Republičkog odbora našeg sindikata,
kao i sednica Statutarnog odbora.
Od ukupno 41 člana Republičkog odbora
sednici je prisustvovalo 38 članova. Posle
završenog
tajnog
glasanja,u
skladu sa
odredbama
Statuta Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije,
TOMISLAV TANOVIĆ TANE
je
izabran za sekretara Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije.
IMENOVANjE REGIONALNIH POVERENIKA I
PREDSEDNIŠTVA
SAMOSTALNOG SINDIKATA HEMIJE I
NEMETALA SRBIJE
Na osnovu člana 36.
i 81.
Statuta Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije, na predlog predsednika Samostalnog sindikata hemije
i nemetala Srbije, Republički odbor Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije,
na svojoj Konstitutivnoj sednici
održanoj 26. februara 2010. godine, doneo je sledeću
O D L U K U
O IMENOVANjU REGIONALNIH POVERENIKA I
ODLUKU
O IMENOVANjU PREDSEDNIŠTVA SAMOSTALNOG
SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
(1)
Imenuju se regionalni poverenici
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije za mandatni period
2010 – 2015. godina:
1. STOJANOVIĆ STEVAN
- regionalni poverenik za Regiju 1. sa sedištem u Kikindi, za
Severno-Bački okrug (Subotica, Bačka Topola i Mali Iđoš) i
Severno-Banatski okrug (Kikinda, Ada, Senta, Čoka, Novi
Kneževac i Kanjiža);
2. TANKOSIĆ DRAGAN - regionalni
poverenik za Regiju 2. sa sedištem u Bačkoj Palanci,
za Zapadno-Bački okrug (Sombor, Apatin, Kula i Odžaci) i
Južno-Bački okrug (Novi Sad i Beočin, Bačka Palanka, Bački
Petrovac, Vrbas, Srbobran, Temerin, Bečej, Žabalj, Titel i
Bač);
3. TADIĆ JASMINA
-
regionalni poverenik za Regiju 3. sa
sedištem u Vršcu
za Srednje-Banatski okrug (Novi
Bečej, Nova Crnja, Žitište, Zrenjanin, Sečanj), Južno-Banatski
okrug (Pančevo, Kovin, Bela Crkva, Vršac, Alibunar, Kovačica,
Opovo i Plandište) i Sremski okrug (Sremska Mitrovica, Šid,
Irig, Ruma, Inđija, Stara Pazova i Pećinci);
4. PERIĆ SVETISLAV - regionalni
poverenik za Regiju 4.
sa sedištem u Šapcu, za Mačvanski okrug (Šabac,
Bogatić, Vladimirci, Koceljeva, Krupanj, Loznica, Ljubovija i Mali
Zvornik) i Kolubarski okrug (Valjevo, Lajkovac, Ljig,
Mionica, Osečina i Ub);
5. JEREMIĆ DRAGAN - regionalni
poverenik za
Regiju 5. sa sedištem u Priboju, za Zlatiborski
okrug (Užice, Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Mokra Gora, Nova
Varoš, Požega, Priboj, Prijepolje, Sjenica i Čajetina), Moravički
okrug (Čačak, Gornji Milanovac, Ivanjica i Lučani) i Raški
okrug (Kraljevo, Vrnjačka Banja, Novi Pazar, Raška i Tutin);
6.ĐENADIĆ MIRKO - regionalni poverenik
za Regiju 6. sa sedištem u Kruševcu, za
Podunavski okrug (Smederevo, Velika Plana i Smederevska
Palanka), Šumadijski okrug (Kragujevac, Aranđelovac,
Batočina, Knić, Lapovo, Rača i Topola), Pomoravski okrug
(Jagodina, Despotovac, Paraćin, Rekovac, Svilajnac i Ćuprija) i
Rasinski okrug (Kruševac, Aleksandrovac, Brus, Varvarin,
Trstenik i Ćićevac);
7. PETROVIĆ SLOBODAN - regionalni
poverenik
za Regiju 7. sa sedištem u Pirotu, za
Braničevski okrug (Požarevac, Veliko Gradište, Golubac, Žabari,
Žagubica, Kučevo, Malo Crniće i Petrovac), Borski okrug
(Bor, Kladovo, Majdanpek i Negotin), Zaječarski okrug
(Zaječar, Boljevac, Knjaževac i Sokobanja) i Pirotski okrug
(Pirot, Babušnica, Bela Palanka i Dimitrovgrad);
8. PEROVIĆ NEBOJŠA - regionalni
poverenik
za Regiju 8. sa sedištem u Leskovcu, za
Nišavski okrug (Niš, Aleksinac, Gadžin Han, Doljevac, Merošina,
Ražanj i Svrljig), Jablanički okrug (Leskovac, Bojnik,
Vlasotince, Lebane, Medveđa i Crna trava), Pčinjski okrug
(Vranje, Bujanovac, Bosilegrad, Vladičin Han, Preševo, Trgovište i
Surdulica) i Toplički okrug (Prokuplje, Blace, Kuršumlija i
Žitorađa);
9.
RANČIĆ ZORAN - regionalni poverenik za
Centralnu Srbiju.
(2)
Predsednik Samostalnog sindikata hemije
i nemetala Srbije – NESTOROVIĆ LjUBIŠA i sekretar Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije – TANOVIĆ TOMISLAV, kao i
svi imenovani poverenici u skladu sa članom 86. Statuta Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije članovi su Predsedništva
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
Predsednik GOS-a Beograd –
BOŽIĆ VUKAŠIN
član je Predsedništva.
Predsednici pododbora (Farmaceutske
industrije, Boja i lakova i pododbora nemetala):
ILIĆ DRAGAN, POPOVIĆ RADIVOJ i MATEJIĆ
ŽIVOJIN
članovi su Predsedništva Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije.
Predsednici sindikalnih organizacija,
koje broje više od 1.500 članova Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije, «TRAJAL KORPORACIJA» Kruševac VUKOJIČIĆ MILOSAV
i
«TIGAR
TYRES»
Pirot
MIJALKOVIĆ JOVAN,
takođe su članovi Predsedništva za mandatni period 2010 – 2015.
godina.
Republički odbor Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije je, takođe, dooraneo Odluku da Statutarni
odbor utvrdi predlog dopune člana 86. Statuta, tako da Predsedništvo
ima i određeni broj članova koji se biraju,
u skladu sa odlukom Republičkog odbora.
Ovu dopunu Statutarnog odbora potrebno je uvrstiti u integralni
tekst Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije.
Na prvoj Konstitutivnoj sednici
Statutarnog odbora za predsednika Statutarnog odbora Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije, za mandatni period 2010 – 2015.
godina, jednoglasno je izabrana NIKOLIĆ SONjA.
DOPUNA ČLANA 86. STATUTA SAMOSTALNOG
SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
Na osnovu odluke Republičkog odbora sa
Prve - konstitutivne sednice, a u skladu sa članom 90. Statuta
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, Statutarni odbor je
doneo sledeću
O D L U K U
U članu 86. Statuta Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije dodaje se novi stav 1. koji
glasi:
«Predsedništvo Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije (u daljem tekstu: Predsedništvo) ima
određen broj članova po funkciji i određen broj članova koji se
biraju, u skladu sa Odlukom Republičkog odbora.
Dosadašnji stav 1. postaje stav 2.
Ovu dopunu člana 86. Statuta
uvrstiti u integralni tekst Statuta Samostalnog sindikata hemije
i nemetala Srbije.
Nakon ove dopune integralni tekst člana
86. Statuta glasi:
Član 86.
Predsedništvo Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije (u daljem tekstu: Predsedništvo) ima
određen broj članova po funkciji i određen broj članova koji se
biraju, u skladu sa Odlukom Republičkog odbora.
Članovi Predsedništva po funkciji su:
predsednik Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, sekretar
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, regionalni
poverenici, predsednici pododbora, predsednik – predstavnik
pokrajinskog odbora Vojvodine iz delatnosti hemije i nemetala Srbije
i predsednik – predstavnik GOS-a Beograd iz delatnosti hemije i
nemetala Srbije.
|
TREĆI KONGRES SSHNS U
KLADOVU |
U
KLADOVU 3.KONGRES
SAMOSTALNOG SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
23.februar.2010g.
Treći
Kongres Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije biće održan
26. februara 2010. godine u Kladovu, hotel "Đerdap". Kongres počinje
u 10 sati i u skladu sa Odlukom Republičkog odbora utvrđen je
sledeći
DNEVNI RED
1.
USVAJANjE POSLOVNIKA O RADU TREĆEG KONGRESA
SAMOSTALNOG SINDIKATA HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
2.
IZBOR RADNIH TELA KONGRESA
-Verifikacione
komisije
-Izborne
komisije
-Zapisničara
i dva overača zapisnika
3.
REFERAT PREDSEDNIKA SAMOSTALNOG SINDIKATA
HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
4.
IZVEŠTAJ VERIFIKACIONE KOMISIJE I VERIFIKACIJA MANDATA
DELEGATA KONGRESA I ČLANOVA REPUBLIČKOG ODBORA
5.
RAZMATRANjE I USVAJANjE PREDLOGA DOKUMENATA
-Izveštaja
o radu Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije za period 2006
– 2010. godina
-Programa
aktivnosti Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije za period
2010 – 2015. godina
-Statuta
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije
6.
PREDLOG I UTVRĐIVANjE KANDIDATA ZA IZBOR
-Predsednika
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije
-Članova
Statutarnog odbora
-Članova
Nadzornog odbora
7.
IZBORI I IZVEŠTAJ IZBORNE KOMISIJE
8.
DAVANjE RAZREŠNICE DOSADAŠNjIM ČLANOVIMA
-Republičkog
odbora
-Statutarnog
odbora
-Nadzornog
odbora
- (preuzmi .pdf)
-REPUBLIČKI
ODBOR
(preuzmi .pdf)
|
UTVRĐENA REPREZENTATIVNOST SSHNS |
22.
decembar
2009.
Dana
22.
decembra
2009.
godine, u prostorijama Saveza samostalnih sindikata Srbije, Trg
Nikole Pašića br.
5,
sala na drugom spratu, od strane predstavnika Ministarstva za rad i
socijalnu politiku, utvrđena je reprezentativnost Saveza samostalnih
sindikata Srbije.
Takođe, istoga dana,
UTVRĐENA JE REPREZENTATIVNOST SAMOSTALNOG SINDIKATA HEMIJE I
NEMETALA SRBIJE,
na osnovu uredno popunjenih i overenih Pristupnica i drugih
neophodnih akata u skladu sa Zakonom o radu.
Utvrđivanju reprezentativnosti
NISU PRISUSTVOVALI PREDSTAVNICI
Granskog sindikata hemije, nemetala, energetike i rudarstva
«NEZAVISNOST»,
mada su od strane predsednika Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije bili
uredno i blagovremeno pozvani da prisustvuju ovom činu. |
ODRŽANA
SEDNICA PREDSEDNIŠTVA |
3.
novembar
2009.
U
Prahovu je 30. Oktobra 2009. Godine održana
trideset peta
sednica
Predsedništva
Samostalnog
sindikata hemije i nemetala
Srbije.
Na Dnevnom redu su bile: Odluka
o izmeni i dopuni
Statuta
Samostalnog
sindikata hemije i nemetala
Srbije;
Odluka
o formiranju regionalnih povereništava
Samostalnog
sindikata hemije i nemetala
Srbije;
Odluka
o broju, sastavu i načinu izbora članova
Republičkog
odbora samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije;
Poseban
kolektivni ugovor za hemiju i nemetale
Srbije;
Tekuća pitanja.
Na ovoj sednici je doneseno nekoliko odluka.
I
Odluka
o izmeni i dopuni
Statuta
Samostalnog
sindikata hemije i nemetala
Srbije
Razmatrajući Predlog odluke o izmeni i dopuni Statuta Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije, utvrđen od strane Statutarnog
odbora, nakon rasprave Predsedništvo je donelo sledeću
O D L U K U
Predlaže se Republičkom odboru Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije da na prvoj narednoj sednici usvoji izmene
i dopune Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije u
integralnom tekstu predloga odluke datog za sednicu Predsedništva.
II
Odluka
o formiranju regionalnih povereništava
Samostalnog
sindikata hemije i nemetala
Srbije
Razmatrajući predlog odluke o formiranju regionalnih povereništava
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, nakon rasprave
Predsedništvo je donelo sledeću
O D L U K U
Predlaže se Republičkom odboru Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije da na prvoj narednoj sednici usvoji Odluku o
formiranju regionalnih povereništava Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije u integralnom tekstu datog za sednicu Predsedništva.
III
Odluka
o broju, sastavu i načinu izbora članova
Republičkog
odbora
Samostalnog
sindikata hemije i nemetala
Srbije
Razmatrajući Predlog odluke o broju, sastavu i načinu izbora
članova Republičkog odbora Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, nakon rasprave Predsedništvo je donelo sledeću
O D L U K U
Predlaže se Republičkom odboru Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije da na prvoj narednoj sednici usvoji Odluku o broju,
sastavu i načinu izbora članova Republičkog odbora Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije u integralnom tekstu datog za
sednicu Predsedništva.
IV
Poseban
kolektivni ugovor za hemiju i nemetale
Srbije
Kako Unija poslodavaca permanentno izbegava usaglašavanje teksta
Posebnog kolektivnog ugovora za hemiju i nemetale nudeći svoju
verziju, za koju je već na prvom sastanku utvrđeno da nije
prihvatljiva, a kasnije to potvrđeno u radu stručnih timova, u
kojima su učestvovali predstavnici Unije poslodavaca koji nisu našli
za shodno čak ni da konsultuju svoje predstavnike o sopstvenom
predlogu pregovaračkog tima.
Opstrukcija Unije poslodavaca kroz separatne predloge, koje je
uputio predsedavajući u pregovaračkom timu poslodavaca navela je
Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije da
predloži Uniji poslodavaca smenu predsedavajućeg pregovaračkog tima
Unije u skladu sa potpisanim Aneksom 2 Opšteg kolektivnog ugovora i
intenzivno nastavi pregovore, kako bi bio postignut dogovor, te i
napokon bio potpisan Granski kolektivni ugovor.
Ovakvu obavezu Unija poslodavaca je prihvatila na sednici Socijalno
ekonomskog saveta Republike Srbije i ne postoji nijedno obrazloženje
o prolongiranju već poodavno isteklih rokova.
V
TEKUĆA PITANJA
Verifikacija izbora
a)
Na osnovu predloga regionalnog poverenika za Rasinski okrug Mirka
Đenadića, a u sklopu izvršenih izbora u Samostalnoj organizaciji
„Kraguj“ - Batočina, u skladu sa Statutom i Odlukom Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije, Predsedništvo Sindikata je
verifikovalo izbore u „Kragij“ – Batočina.
b)
Zahtev za imenovanje povereništva Osnovne organizacije „Kobest“ –
Mladenovac, Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije će isti zahtev razmatrati po prispeću neophodna dokumentacije
iz GOS Beograd.
c)
Produženje roka izbornih aktivnosti u skladu sa zahtevom i
mišljenjem regionalnih poverenika za Osnovnu organizaciju
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije „Elektroporcelan“ –
Aranđelovac, „Zorka – zaštita bilja“, „Industrija stakla“ – Pančevo,
„Tigar“ AD – Pirot.
Imajući u vidu da postoje opravdani razlozi Predsedništvo
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije je donelo Odluku o
prihvatanju predloga produženja izbornih aktivnosti u pomenutim
osnovnimorganizacijama.
d)
Razmatranje žalbe o isključenju iz Samostalnog sindikata hemije i
nemetala Srbije člana i zaposlenog „Fam Farma“ Aleksandra
Jakovljevića, Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije konstatuje da je isključenje iz članstva SSHINS urađeno u
skladu sa Statutom i načelima principa delovanja Sindikalne
organizacije „Fam Farm“ – Kruševac.
e)
Zahtev za sazivanje vanredne sednice Veća Saveza samostalnih
sindikata Srbije.
Predsedništvo
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, na svojoj 35.
sednici održanoj 30. oktobra 2009. godine, donelo je sledeću
O D L U K U
Da se zakaže vanredna
sednica Veća SSS Srbije
sa dnevnim redom:
1. RAZMATRANJE
ODLUKE VEĆA SSS SRBIJE OD 17. SEPTEMBRA 2009. GODINE
2. DONOŠENЈE ODLUKE O REGULISANjU ZDRAVSTVENOG OSIGURANЈA
I
RAZMATRANjE ODLUKE VEĆA SSS SRBIJE
OD
17. SEPTEMBRA 2009. GODINE
Na sednici Veća SSS Srbije, koja je održana 17. septembra 2009.
godine, doneta je odluka o utvrđivanju PREDLOGA ANEKSA
III
OPŠTEG KOLEKTIVNOG UGOVORA,
koji definiše stavljanje van snage Aneksa
II
Opšteg kolektivnog ugovora
(«Službeni glasnik RS», br. 8/09 od 3. februara 2009. godine).
S obzirom da su istekli svi rokovi o stavljanju van snage
potpisanog Aneksa
II
Opšteg kolektivnog ugovora, kao i donete odluke o zaključivanju
Aneksa
III
Opšteg kolektivnog ugovora, a u međuvremenu ništa nije realizovano,
neophodno je da se Veće SSS Srbije izjasni o svojoj odluci donetoj
na sednici 17.09.2009. godine.
II
DONOŠENЈE ODLUKE O REGULISANЈU
ZDRAVSTVENOG OSIGURANЈA
Predlažemo da Veće SSS Srbije svojom odlukom naloži članovima
Socijalno-ekonomskog saveta iz SSS Srbije
da se pod hitno zakaže
sednica Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije i donese odluka o definisanju i regulisanju pitanja iz
oblasti socijalnog osiguranja i overi zdravstvenih knjižica za sve
zaposlene u Republici Srbiji.
Ustavno pravo građana Srbije je uživanje zdravstvene zaštite, a ne
poštovanje obaveza u finansijskom delu regulisanja zdravstvene
zaštite, koja je zakonom definisana, isključivo je stvar i
nadležnost Vlade Republike Srbije. |
PISMO
DIREKTORU TRAJALA |
14.
jul
2009.
Broj: 215
Beograd, 13.07.2009. godine
«TRAJAL KORPORACIJA» Kruševac
generalni direktor
G-din Petar Krastev
37000 KRUŠEVAC
Miloša Obilića bb
Poštovani gospodine,
Shodno
Odluci
(.pdf)
Predsedništva
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije od 9. jula 2009.
godine, koju
Vam dostavljam u prilogu, obaveštavamo Vas da u skladu sa pomenutom
odlukom omogućite organizovanje i održavanje prevremenih izbora u
Organizaciji sindikata «Trajal korporacija» Kruševac, uz poštovanje
izborne procedure u skladu sa odredbama Statuta Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije.
Takođe, Vas obaveštavamo da Vaš predlog za otpočinjanje pregovora
oko izrade Kolektivnog ugovora kod poslodavca «Trajal Korporacija»
Kruševac bude predmet razgovora nakon završenih i verifikovanih
prevremenih izbora u Organizaciji sindikata «Trajal Korporacija»
Kruševac.
S poštovanjem,
SAMOSTALNI SINDIKAT
HEMIJE I NEMETALA SRBIJE
Predsednik
Ljubiša Nestorović |
APEL ZA UNAPREĐENJE SOCIJALNOG
DIJALOGA |
26.
jun
2009.
Poštovani gospodine Neneziću,
Po dobijanju Vašeg
dopisa od 18.06.2009. godine, a koji je u svom tekstu i odgovor na
naš dopis br. 156 od 28.05.2009. godine, želeo bih na samom početku
da sve nejasnoće iz oba dopisa, kao i slobodnog tumačenja oba teksta
stavimo po strani, jer to svakako neće unaprediti toliko neophodan
socijalni dijalog iz koga treba da proistekne Poseban kolektivni
ugovor za hemiju i nemetale Srbije.
S obzirom da ste dobili naš predlog Posebnog kolektivnog ugovora za
hemiju i nemetale Srbije, a isto tako i mi dobili
Vaš
predlog istog akta, a da se, morate priznati, oni dijametralno
suprotno razlikuju, po našem mišljenju, a verujem da će te se
složiti, neophodno je uraditi sledeće:
1.
Odrediti tročlani stručni tim (radnu grupu) paritetno zastupljen,
koji će imati zadatak da na osnovu oba predloga sačini, usaglasi
jedinstven predlog, i ima sve neophodne potencijale odlučivanja.
Jedinstven predlog podrazumeva sve elemente Opšteg kolektivnog
ugovora.
Termin za završetak jedinstvenog predloga stručnog tima predlažemo
da bude 15.07.2009. godine.
2.
Od 15.07. do 30.07.2009. godine održati sastanak pregovaračkih
timova i razmotriti sve nedoumice koje proističu iz predloga
stručnog tima.
Napominjem da stručni tim svakako ne mora imati jedinstven stav.
3.
Predlažem da se utvrđen, usaglašen i konsenzusom potvrđen tekst
Posebnog kolektivnog ugovora za hemiju i nemetale Srbije najkasnije
do 15.08.2009. godine potpiše.
4.
Zajedničkim stavom oba pregovaračka tima predložiti resornom
ministru da do 30.08.2009. godine donese odluku o proširenom dejstvu
Posebnog kolektivnog ugovora za hemiju i nemetale Srbije za sva
preduzeća (poslodavce) koja posluju na teritoriji Republike Srbije
u grani hemije i nemetala.
Uveren da će te se složiti sa predlogom čiji su elementi sadržani u
ovom dopisu, najiskrenije
Vas pozdravljam.
P r e d s e d n i k
Ljubiša Nestorović |
ODRŽAN
SASTANAK SA PREDSTAVNICIMA
POSLOVOSTVA TRAJALA |
20.maj
2009.
U
utorak,
19.05.2009. godine, održan sastanak sa predstavnicima poslovodstva
„TRAJAL KORPORACIJE“ Kruševac, Agencije za privatizaciju – Centar za
kontrolu i Samostalnog sindikata na kome je razmatrana problematika
vezana za ispunjenje obaveza iz kupoprodajnog ugovora, kao i
ispunjenje obaveza iz Kolektivnog ugovora kod poslodavca.
Centar za kontrolu predstavljala je G-đa Julijana Vučković –
direktor Centra, a koja je na osnovu sklopljenog kupoprodajnog
ugovora direktoru „TRAJAL KORPORACIJE“ i njegovim saradnicima
predočila sve obaveze koje proizilaze iz ugovora. Konstatovano je da
svako neispunjenje obaveza bez saglasnosti Agencije za privatizaciju
sa sobom povlači konsekvence predviđene zakonom,
sve do raskida ugovora.
Takođe,
deo koji se odnosi na socijalni program, a koji
je definisan u Kolektivnom ugovoru kod poslodavca, čini sastavni deo
kupoprodajnog ugovora koji,
takođe,
podleže ugovornim obavezama.
Na primedbe Samostalnog sindikata o nepoštovanju kako ugovorenih
obaveza, tako i Kolektivnog ugovora, a koje se odnose na
nepoštovanje investicionih obaveza, neuposlenost kapaciteta,
kontinuiteta u proizvodnji, kašnjenje isplata zarada, neuplaćivanje
poreza i doprinosa, prevoza zaposlenih i neadekvatnih uslova rada u
odnosu na zakonom utvrđene standarde – što prouzrokuje nepoštovanje
mera zaštite na radu, poslodavac je prihvatio sugestije, ali ne u
potpunosti, iako dinamikom utvrđenom kao predlog je obavestio
Agenciju za privatizaciju,
na osnovu čega je dobio produženi rok od 60 dana
za realizaciju svih navedenih primedbi.
Dogovoreno je i opšte prihvaćeno da se do ponedeljka, 25.05.2009.
godine, u sklopu pregovaračkih timova definišu svi problemi i uradi
predlog realizacije i da se isti putem sporazuma definiše kao
međusobna obaveza.
Potpisani sporazum biće dostavljen Agenciji za privatizaciju i
činiće sastavni deo dokumentacije „TRAJAL KORPORACIJE“.
PREDSEDNIK
Ljubiša Nestorović |
ODRŽAN PROTEST SSSS |
29.april
2009.
Održan protest dvadesetak hiljhada članova SSSS
DOSTA
Radnicima je odavno jasno da su u teškom položaju zbog višegodišnje
domaće kriuze, lutanja, odlaganja, nezainteresovanosti, nemoći i
neznanja političke elite da ponudi pravo rešenje
|
Radnički
protest u organizaciji Saveza samostalnih sindikata Srbije kojem su
se pridružili i članovii Udruženih sindikati Srbije –
Sloga,
poslednja je opomena vlasti da su radnici, penzioneri i građani
nezadovoljni njenim lošim i nedovoljnim potezima koji po državu,
privredu i zaposlene imajau katastrofalne posledice, poručili su
danas učesnici ovog skupa koji je otpočeo u pet do dvanaest.
Nakon
što je intoniranja Internacionala, okupljenim radnicima obratio se
Dragan Zarubica, potpredsednik Veća Saveza samostalnih sindikata
Srbije koji je, pozdravljajući “probuđenu Srbiju”, pred bezmalo
20.000 učesnika radničkog protestnog okupljanja, rekao da je cilj
ovog skupa da Vladi ukaže i opomene je da su radnici nezuadovoljni
zbog sve lošijeg materijalno – socijalnog položaja, sve većeg
siromaštva, pljačke i otimačine fabrike i poljoprivrednog
zemljišta.
-
Prodali su nam fabrike koje se sada zatvaraju, otpuštaju radnike
koji rade kao robovi, bez zarada koje ne primaju po više godine, bez
zaštite na radu, bez socijalnog i penzijskog osiguranja i to sve pod
izgovorom privatizacije, tranzicije i svetske ekonomske krize, rekao
je Zarubica.
Navodeći da se ne vidi kraj spisku propalih i nestalih fabrika koje
su nekada bile pokretači razvoja regiona i cele Srbije, Zarubica je
upozorio:
-
Gospodo, ne poštujete zakone koje donosite, kolektivne ugovore,
sporazume i dogovore, jer vama ništa nije sveto. Samo lažete i
obmanjujete zaposlene i građane Sebije.
Poručivši da radnici i građani žele socijalno odgovrnu državu,
Željko Veselinović, čelnik Udruženih sindikata Srbije Sloga, pozvao
je sve sindikate da se ujedine u borbi za odbranu radničkih prava, i
za više rada i pristojnog života od zarada.
-
Nažalost, nekim sindikalistima više odgovara da se slikaju,
kritikuju ovo radničko okupljanje ili da otvaraju sirotinjske
prodavnice, kao da im je u interesu da u Srbiji bude što više
siromašnih. Mi smo ovde i ponovo pozivam sve sindikate da nam se
pridruže, da zahtevamo socijalno odgovornu vlast koja će poštovati
radnička prava i koja neće oporezivati siromašne i srednji sloj
građana, već one koji su se obogatili preko radničkih leđa.
I dok
su se na Trgu Nikole Pašića čule pištaljke, uz povike, “lopovi”,
“dole vlada”, “dosta nam je laži”, do usijanja dovele su reči
Njegoša Potežice, potpredsednika Veća SSSS. On je naveo da socijalni
partneri sindikatu obećavaju, ali da obećanja ne ispunjavaju, a da s
privredom i radnicima Srbije eksperimentišu.
- Zbog
takvog odnosa države ovdašnja privreda je na kolenima, ne poštuju se
zakoni i kolektivni ugovori, a radničke zarade kasne mesecima, pa i
godinama, a pojedini predstavnici vlasti čak i zahtevaju da se radni
sporovi pred sudom odlože u fijoke, podsetio je Potežica i dodao da
to sindikat neće dopuustiti i da će se boriti svim sredstvima da se
u Srbiji poštuju radnička i građanska prava.
- Dosta
je dodatnih oporezivanja građana, dosta zamrzavnja plata i penzija,
dosta je otkaza, poskupljenja i umanjivanja prava, poručio je
Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Upozorivši da je radnički gnev ogroman zbog korupcije, bezočne krađe
preduzeća, sprege politike i kriminala, zbog ogromne nezaposlenosti
koja nezadrživo raste, Orbović je naveo da su prozirni pokušaji
političara da radnike ubede da je za recesiju kriva globalna
ekonomska kriza.
-
Radnicima je odavno jasno da su u teškom položaju zbog višegodišnje
domaće kriuze, lutanja, odlaganja, nezainteresovanosti, nemoći i
neznanja političke elite da ponudi pravo rešenje, rekao je Orbović.
Upoređujući Srbiju s brodom u magli i to bez kapetana i kormilara,
predsednik SSSS je Vladi poručio da je ovaj skup poslednje
upozorenje za nju, pa bi morala odmah odgovorno da počne da radi
svoj posao – da “pristupi zadatku i spreči kolaps Srbije”. Po
njegovoj oceni ne postoji ni jedan razlog ili opravdanje za mirenje
s ovako teškom situacijom, a Vladi i svim političarima je još jednom
citirao slogan skupa: “Ako ne ide napčbolje, nek izađu napolje!”. Na
kraju on je dodao i da su jedini argumenti koje poslodavci razumeju
i poštuju, sindikalna snga, masovnost i solidarnost. |
Podrška
Telegrame
podrške
SSS
povodom
današnjeg protesta u Beogradu uputile
su kolege iz
Međunarodne
konfederacije
sindikata,
Saveza
slobodnih sindikata
Slovenije,
Nacionalnog saveza sindikata
Mađarske,
Demokratske federacije
Kipra,
Generalne konfederacije
radnika
Grčke,
Generalne
konfederacije radnika
Italije,
Savez
sindikata
Crne
Gore,
Savez sindikata
Makedonije,
Savez sindikata
Hrvatske,
Generalne unije radnika
Španije,
Sindikat hemije i nemetala
Makedonije,
Regionalna mreža
sindikata energetike
Jugoistočne
Evrope,
Nezavisni sindikat policije.
|
Maršruta
Sa Trga
Nikole Pašića, učesnici mirnog
protesta uputili su se prema
Skupštin
i Srbije i oko nje napravili simboličan
prsten. Ispred
kolone, sindikalni lider
i nosili su transparent s porukom “Ako
ne
ide nabolje, neka izađu napolje!”.
Kolona je potom krenulaVlajkovićevom
ka Terazijama i zastala
ispred Agencije
za
privatizaciju koju su sindikalisti
prozvali Topalovićem srpske
privrede i
koju smatraju najvećim krivcem za lošu
– burazersku i
pljačkašku privatizaciju.
Nakon
toga, ulicom Kralja MIlana,
učesnici protesta krenuli su ka zdanju
Vlade Srbije, da bi članovima premijeru
Srbije i članovima njegovog
kabineta
poručili da u njih nemaju poverenja.
|
SAOPŠTENJE SSSS |
27.mart 2009.g.
SAOPŠTENJE
Savez samostalnih sindikata oštro se
protivi uvođenju
privremenog poreza od šest odsto na prihode građana, a izjavu da bi
ovom merom Vlada napravila pravedni balans ocenjuje kao neosnovanu i
pre svega netačnu.
Najpre, najavljena nezakonita mera, kao i postupak njenog usvajanja
u suprotnosti je sa potpisanim Sporazumom o daljem razvoju
socijalnog dijaloga, kojim su se potpisnici obavezali da sve
probleme rešavaju kroz razgovore i pregovore, a oni su ovoga puta
izostali.
Zatim, najveći teret bio bi prebačen na zaposlene i građane, kao i
do sada, a nedodirljivi bi i dalje, kao i do sada, bili oni koji su
se enormno nelegalno bogatili tokom 90-tih godina i ratova u
okruženju, sankcija i krize, kao i malverzacijama u toku procesa
privatizacije, zloupotrebom manjkavog Zakona i tolerantne i spore
države.
Problem deficita u budžetu u iznosu od približno 190 milijardi
dinara, ne može se rešiti time što će se uzimati od poreskih
obveznika koji rade, za to su već malo i nedovoljno plaćeni. Ili
postoji šansa da se, uz solidarno oporezivanje svake zarade preko 12
hiljada dinara i najavljene uštede ministara na kafi i flaširanoj
vodi, situacija u budžetu bitno popravi. Ili pak ovom merom Vlada
priznaje sopstvenu nemoć i činjenicu da je svoje kapacitete u
osmišljavanju izlaza iskoristila i potrošila.
Da li je za osmišljavanje ovakvih mera neophodno 25 ministarstava, u
kojima, pored ministara, u funkciji rešavanja problema u Srbiji,
radi i za to je plaćeno 239 državnih sekretara, pomoćnika i
savetnika?
Dokle će se usvajati zakoni koji važe za većinu običnih, a
pojedincima služe da ih bezočno, godinama krše, uz prećutnu
saglasnost Vlade i bez sankcija? Pošto se oporezuju zaposleni koji
rade i žive od zarade, kakve mere planira Vlada kako bi u budžet
vratila 125 milijardi koje nesavesni, ali zaštićeni pojedinci
godinama unazad duguju, na isključivu štetu zaposlenih i privrede?
Da li Vlada koja toleriše degradiranje dostojanstva svojih građana
učešćem u otvaranju socijalnih prodavnica i upućivanjem na kupovinu
tek pojedinih artikala po nižoj ceni, mimo dogovora sa
reprezentativnim socijalnim partnerima zaslužuje njihovo razumevanje
i poverenje građana Srbije. I da li će u godišnjem izveštaju o
realizaciji programa pristojnog rada, čiji je osnov upravo
dostojanstveni život, prezentovati projekat u kome je učestvovala
ili saučestvovala, a koji upravo znači suprotno, neprimerenu,
nedopustivu degradaciju i diskriminaciju.
Ako se najavljena mera usvoji na Vladi Republike Srbije i dodatno
opterete zarade zaposlenih i već siromašnih, Savez samostalnih
sindikata Srbije pozvaće radnike i nezadovoljne građane Srbije da
izraze svoj revolt izlaskom na ulice, masovnim protestima i blokadom
rada Narodne Skupštine. Budite uvereni da je strpljenje na izmaku i
da razumevanja za pogrešne poteze više nema.
PREDSEDNIK
Ljubisav Orbović |
SSHINS NA DRUGIM SUSRETIMA SSSS |
20.oktobar.2008g.
Samostalni sindikat
hemije i nemetala Srbije učestvovao je na Drugim susretima Saveza
samostalnih sindikata Srbije «Sokobanja 2008». Naših 48 učesnika
takmičilo se u osam disciplina, sa najviše osvojenih prvih mesta:
odbojka - žene, konopaši, stoni tenis – muškarci i streljaštvo –
muškarci; jedno trećeplasirano: mali fudbal i tri četvrtoplasirane
ekipe: pikado, kuglanje – muškarci i streljaštvo – žene više su nego
uspeh.
Sve ekipe su nastupile
pod amblemima i obeležjima Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, a pored disciplinovanog odnosa, poštovanja drugih učesnika i
ponosnog predstavljanja na svim takmičarskim borilištima, Samostalni
sindikat hemije i nemetala sebe može smatrati pobednikom ovih
susreta, što pokazuju i rezultati osvojenih prvih mesta.
Za dobro organizovanje i
takmičenje u prijavljenim disciplinama i ovoga puta pobrinuo se naš
kolega Boško Cvetković sa svojim saradnicima, čije je iskustvo i
znanje i ovoga puta potvrdilo da je Samostalni sindikat hemije
i nemetala, a s pravom možemo reći, perjanica u okviru Saveza
samostalnih sindikata Srbije, bez obzira o kojoj se organizaciji ili
manifestaciji radi.
Svim učesnicima a
posebno onima koji su osvojili najbolje rezultate čestitamo i
zahvaljujemo na dostojanstvenom predstavljanju Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije.
vidi slike |
ODRŽANA
26. SEDNICA
PREDSEDNIŠTVA |
U
Beogradu je u četvrtak, 7.avgusta 2008. godine, održana 26. sednica
Predsedništva našeg sindikata. Učesnici sednice su govorili o
seminaru na Srebrnom jezeru, proširenom dejstvu OKU i radničko
sportskim susretima SSSS.
1.Seminar
Na
osnovu člana 87. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, na 26. sednici održanoj 7. avgusta 2008. godine, donelo je
sledeću
ODLUKU
Da
se u drugoj polovini oktobra 2008. godine, na Srebrnom jezeru,
organizuje seminar.
Na
seminaru obraditi Opšti kolektivni ugovor («Sl. glasnik RS», br.
50/08), kao i druge aktuelne teme vezane za privatizaciju, kontrolu
kupoprodajnih ugovora i Akcijski fond, odnosno za odgovarajuće
zakonske projekte.
2.
Prošireno dejstvo Opšteg kolektivnog ugovora
Na
osnovu člana 87. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, na 26. sednici održanoj 7. avgusta 2008. godine, donelo je
sledeću
ODLUKU
Da
Predsedništvo Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije na svojoj
prvoj sledećoj sednici razmotri i utvrdi termin donošenja odluke o
proširenom dejstvu Opšteg kolektivnog ugovora, zaključenog 29.
aprila 2008. godine i objavljenog u «Službenom glasniku Republike
Srbije», br. 50/08 od 9. maja 2008. godine.
Predsedništvo Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, a zbog
svih neophodnih proceduralnih i finansijskih pokazatelja potrebnih
za donošenje odluke nadležnih državnih organa, predlaže da poslednji
termin dobijanja proširenog dejstva Opšteg kolektivnog ugovora bude
31. decembar 2008. godine.
3.
Radničko-sportski susreti SSS Srbije
Na
osnovu člana 87. Statuta Samostalnog sindikata hemije i nemetala
Srbije, a u skladu sa odlukom Veća Saveza samostalnih sindikata
Srbije, od 19.06.2008. godine i dopisom Organizacionog odbora Veća
Saveza samostalnih sindikata Srbije, broj 03-456 od 7. 08.2008.
godine, o održavanju «Radničko-sportskih susreta Saveza samostalnih
sindikata Srbije» (u daljem tekstu: Susreti) u Sokobanji, u periodu
od 15. do 19. oktobra 2008. godine, Predsedništvo Samostalnog
sindikata hemije i nemetala Srbije, na 26. sednici održanoj 7.
avgusta 2008. godine, donelo je sledeću
ODLUKU
Samostalni sindikat hemije i nemetala Srbije će uzeti učešće na
Susretima, tako što će prijaviti tri ekipe kolektivnih sportova
(mali fudbal, potezanje konopca i odbojka – žene), kao i određeni
broj ekipa u individualnim sportovima utvrđenim programom Susreta.
Svi
učesnici Susreta će nastupati pod simbolima Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije.
Za
realizaciju i organizaciju na takmičenju u pojedinim sportskim
disciplinama zadužuju se Boško Cvetković i Ištvan Munćan. |
ZAPOSLENI U
GALENICI ZABRINUTI
PROMENOM MODELA PRIVATIZACIJE |
sreda
16.07.2008g.
Ministru
za ekonomiju i regionalni razvoj g-dinu Mlađanu Dinkiću
Gospodine ministre,
Nakon
Vaše najave da postoji mogućnost da dođe do promene modela
privatizacije Galenike a.d., odnosno da se proda većinski paket
akcija, zaposleni u ovoj kompanjji su postali zabrinuti zbog
iznenadne promene Vašeg stava.
Još
tokom prosle godine smo Vam izneli stavove naših sindikata i većine
zaposlenih, koji su se podudarali sa Vašim stavom, sa mišljenjem
Vlade i poslovodstvom Galenike a.d.:
Okončati
započete investicije, dostići određen stepen razvoja, pa tek tada, (
ako je neophodno ) pronaći renomiranog, strateškog partnera iz
farmaceutske industrije.
0
ovakvoj strategiji smo se konsultovali i sa stručnjacima iz ove
oblasti, koji su takođe smatrali da je ovo naJbolJi put za razvoj
Galenike a.d., što je u interesu i zaposlenih i države, jer bi se na
ovaj način vrednost akcija za kratko vreme daleko uvećala. Poznato
Vam je da je farmaceutska industrija svuda u svetu izuzetno
profitabilna, i da vrednost ovih kompanija konstantno raste. Da ne
pominjemo krajnjeg korisnika, građane Srbije, koji dok je Galenika u
vlasnistvu države mogu biti sigurni da će imati jeftine, ali i
kvalitetne lekove.
Dakle,
opšti interes je da se veoma pažljivo razmatra budućnost ove
kompaniJe, i da se budući koraci prema njenoj vlasničkoj
transformacijj donose tek nakon konsultacija svih zainteresovanih
strana, a pogotovo zaposlenih.
iznenadne najave promene strategije, bez ikakvih konsultacija, nisu
dobre i donose konfuziju i nepoverenje među nama. Predstavnici
države i sindikati moraju da približe stavove kada je budućnost
Galenike u pitanju.
Stoga
Vas pozivamo da u najskorije vreme( narednih desetak dana) održimo
zajednički sastanak na kome bi razgovarali o ovome i izneli
argumente za svoje stavove.
U
suprotnom, smatraćemo da ne postoji dobrd volja sa Vaše strane da se
u socijalno odgovornoj državi uvaži i sasluša mišljenje predstavnika
zaposlenih.
|
JUN
PREPUN AKTIVNOSTI |
I
-
Otpočeli pregovori oko izrade Kolektivnog ugovora kod poslodavca «KNAUF
INSULATION»
d.o.o.
Surdulica
II
-
utvrđen usaglašen predlog Kolektivnog ugovora kod poslodavca
«ZDRAVLjE –ACTAVIS»
Leskovac
kao predmet pregovora
III
-
24.06.2008. – potpisivanje Kolektivnog ugovora kod poslodavca «FARMACEUTSKI
SERVIS – Kovin»
IV
-
Održana sednica Predsedništva 19.06.2008. god.
i
utvrđen dnevni red za
XI
sednicu Republičkog odbora Samostalnog sindikata
hemije i nemetala Srbije zakazanu za 02.07.2008. godine
DNEVNI RED
1.
USVAJANjE ZAPISNIKA SA DESETE SEDNICE REPUBLIČKOG ODBORA ODRŽANE
09.04.2008. GODINE
2.
INFORMACIJA
O AKTIVNOSTIMA IZMEĐU DVE SEDNICE REPUBLIČKOG ODBORA
3.
IZVEŠTAJ O
MATERIJALNO
-
FINANSIJSKOM POSLOVANjU REPUBLIČKOG ODBORA SAMOSTALNOG SINDIKATA
HEMIJE I NEMETALA
SRBIJE ZA PERIOD JANUAR – JUN 2008. GODINE.
4.
PRVOMAJSKI
PROTESTI
5.
SUSRETI
«HEMINS 2008»
6.
IZBOR ČLANA
VEĆA
SAVEZ ASAMOSTALNIH
SINDIKATA SRBIJE
7.
TEKUĆA PITANJA
V
- U
toku
je
izrada dokumentacije o registraciji novoformirane
Sindikalne
organizacije «Bojana – Pančevo»
VI
- Nažalost,
05.06.2008. godine preminuo je naš kolega IGNJATOVIĆ
SVETOMIR iz «SFS» u Paraćinu, član Statutarnog odbora
Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije u dva mandata. Slava
mu i neka mu je laka zemlja.
|
ODRŽANA
24.SEDNICA PREDSEDNIŠTVA |
Dvadesetčetvrta po redu sednica
Predsedništva Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije održana
je 15. maja u Beogradu. Analizirajući prvomajske proteste
Predsedništvo je zaključilo:
-Protesti su u potpunosti opravdali
svrhu i vratili radnicima Prvi maj - Praznik rada.
-Samostalni sindikat hemije i
nemetala u potpunosti je odgovorio svojim prisustvom, brojem i
aktivnostima.
-Opštinska veća, kao nosioci
organizacije prvomajskih protesta i teritorijalne celovitosti
još jednom su iskazale separatnu podvojenost, kao i različitost,
iako su imali obavezu realizacije Odluke najvišeg organa "Veća
sindikata Srbije".
-Incident dolaskom predstavnika
političkih stranaka je isključivo propust obezbeđenja istih i ne
može se pripisivati Samostalnom sindikatu, jer je realizacija svih
aktivnosti organizatora protesta, od počrtka do kraja, protekla
besprekorno.
-HEMINS 2008 - Priprema sedmih
i najmasovniji susreta radnika, članova Samostalnog sindikata hemije
i nemetala srbije, odvija se u potpunosti po utvrđenom planu
aktivnosti.
-Žrebanjem su određene sve
takmičarske ekipe i utvrđena satnica njihovih takmičarskih
aktivnosti.
-Za susrete "Hemins 2008" prijavilo
se 27 preduzeća sa 600 učesnika.
-Potpisivanje Opšteg kolektivnog
ugovora i njegovo objavljivanje u "Službenom glasniku" RS br.50/08
od 9. maja 2008. nakon dve ipo godine dobijena je mogućnost
proširenog dejstva, a samim tim i aktivnosti, koje će proisteći na
izradi granskih kolektivnih ugovora. |
DODATNI
SOCIJALNI PROGRAM U INDUSTRIJI STAKLA PANČEVO |
Predstavnici YIOULA GLASSWORKS S.A 5,
Oryzomylon Street, Aegaleo, Athens 12244 Country, Greeece,
usaglasili su sa Samostalnim sindikatom DP "Industrija stakla
Pančevo" i članovima pregovaračkog tima usaglasili Predlog dodatnog
socijalnog programa. Očekuje se postizanje dogovora sa Agencjom za
privatizaciju i posle trećeg pokušaja "Industraja stakla Pančevo"
dobiće novog vlasnika.
|
ZAHTEV
ZA HITAN RAZGOVOR |
AGENCIJA
ZA
PRIVATIZACIJU
-za
direktorku
VESNU
DŽINIĆ-
BEOGRAD
Terazije
23
PREDMET:
Zahtev
za
hitan
razgovor
Tražimo
hitan
razgovor
oko
daljeg
statusa
FGP
"Rekord"
i
zaposlenih.
Zahtevamo da na sastanku budu prisutni predstavnici Agencije,
Sektora
za kontrolu kupoprodajnih ugovora, Sektora za stečajeve, kao i
predstavnici Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja.
Napominjemo da je 8.04.2008. godine u "Rekordu" održan sastanak i
obavljen razgovor, uz učešće: g-đe M. Nikolić i M. Josipovića iz
Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, g-dina Martinovića i
g-đe Milosavljević iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku,
g-dina Šoševića iz Privredne komore srbije, g-dina B. Milića,
predsednika Opštine Rakovica, g-dina Petrova, predstavnika
potencijalnog novog vlasnika, g-dina M. Kondića, generalnog
direktora "Vizahem"-a, godpode Božića, Tanovića i Šećeragića,
predstavnika Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije, kao i
reprezentativnih sindikata "rekorda" i grupe radnika.
Hitan
razgovor tražimo zbog toga što su propali pregovori i prodaja firme
između starog kupca iz rusije i novog kupca iz Bugarske.
U
prilogu:
-
Zahtev za poništaj privatizacije FGP "Rekord"
U
Beogradu,
21.04.2008.godine |
HEMINS
2008 U ČANJU |
Susreti
Samostalnog
sindikata hemije i nemetala
Srbije
«Hemins
2008»
biće
održani u
crnogorskom turističkom centru Čanj,
u
hotelskom
kompleksu
«Biserna
obala»,
od 4. do 8. juna 2008. godine.
Prijavljivanje
ekipa za pojedine discipline
potrebno je obaviti
najkasnije do 10. maja 2008. godine, na
(Klikni
desnim tasterom miša za preuzimanje obrasca).
Žrebanje
će
biti
održano
15. maja 2008. godine u
Beogradu,
a
početak je zakazan za
11 sati.
|
ORGANIZACIONI ODBOR
Zoran Rančić – član Predsedništva,
predsednik
Organizacionog odbora
Tomislav Tanović Tane - sekretar Republičkog odbora
Ljubiša
Nestorović
– član Predsedništva
Vukašin Božić – član Predsedništva
Dragan Ilić – član Predsedništva
Žarko Jošić – član Predsedništva
Živojin Matejić – član Predsedništva
Radivoj Popović – član Predsedništva
|
TAKMIČARSKA
KOMISIJA I KOMISIJA ZA ŽALBE
Boško Cvetković, predsednik Komisije
«Tigar» Pirot
Mirko Đenadić, «Henkel
Merima» Kruševac
Dragan Jeremić, «Poliester» Priboj
Dragan Telišman,
«Azotara» Pančevo
Ištvan Munćan, «Hemofarm» Vršac
Goran Stamenković,
«Srpska fabrika stakla» Paraćin
|
|
|
|
|
|